Sponsorlu Bağlantılar

question2answer script soru cevap teması nasıl kurulur?

4.678 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar bu konumuzda question2answer script nasıl kurulur? konusunda sizlere elimden geldiği kadarı ile yardım etmeye çalışacağım. kurmuş olduğum web sitesine yoğun bir soru gelmesi üzerine böyle bir soru cevap sitesi olarak blog sayfası açmaya karar verdim. Bunu sorucevap.ademocut.com üzerinden inceleyerek sizde bir soru cevap temalı bir sayfa kurabilirsiniz.

question2answer script kurulumu için adım adım nasıl yapılacağı hakkında sizlere biraz görsel biraz yazı ile elimden geldiği kadarı ile detaylı anlatacağım.

question2answer kurulumu?

Arkadaşlar bunu aynen wordpress kurulumu yapar gibi kuracağız. WordPress nasıl kurulur ilk önce bunu bir incelemenizi tavsiye ederim. WordPress Kurulumu? buradan inceleyin.

* ilk önce question2answer script indirmemiz gerekecektir. Bu soru cevap teması ve script yüklemek için indirme adresimiz “http://www.question2answer.org/versions.php” adresi üzerinden bilgisayarımıza son versiyonu indirin.

* WordPress host nerede ise cpanel veya diğer admin paneline giriş yaparak bir veri tabanı oluşturmamız gerekecektir. SQL veri tabanı kullanıcı adı , şifre ve veri tabanı ismini unutmayın ileri ki adımlarda gerekli olacaktır.

* question2answer zipli dosyayı indirtikten sonra bunu bilgisayarımıza çıkartalım.

question2answer kurulumu

* Bilgisayarımıza çıkardığımız question2answer klasöründe bir kaç değişiklik yapacağız. Bunun için Klasör içerisinde bulunan qa-config-example.php dosyasını qa-config.php şeklinde değiştireceğiz. Bu dosya üzerinde F2 tuşuna basarak değiştirin.

Şayet Bu dosya değişmiyor ise ne yapacağız? qa-config.php klasörü içinde dosyayı dosyaların olduğu yere taşıyın ve bu klasör boş olduğundan emin olduktan sonra silin. Bu işlemden sonra qa-config.php olarak dosyanın değiştiğini göreceksiniz.

* Bu adımdan sonra qa-config.php dosyası üzerine gelerek düzenle diyoruz. Bunu Birlikte Aç diyerek not defteri ile düzenleyebilirsiniz.

define(‘QA_MYSQL_HOSTNAME’, ‘127.0.0.1’);
define(‘QA_MYSQL_USERNAME’, ‘your-mysql-username’);
define(‘QA_MYSQL_PASSWORD’, ‘your-mysql-password’);
define(‘QA_MYSQL_DATABASE’, ‘your-mysql-db-name’);

* Kurulum öncesi SQL Veri Tabanı oluşturun demiştim. Bundan sonra yapmamız gereken şeyler , qa-config.php dosyasını düzenle dedikten sonra yukarıda bilgileri buluyoruz.

hostname bu şekilde kalsın , your mysql username kısmına veri tabanı için bir kullanıcı oluşturmuştunuz buraya onu yazıyoruz. mysql password kısmına daha önceki oluşturduğunuz veri tabanı için şifreyi yazıyoruz. mysql db name yerine oluşturduğunuz sql ismini yazarak kayıt edin ve kapatın.

Buraya kadar question2answer temasını düzenledik yapılacak adım bu dosyayı ftp ile kök dosyasına yüklemek olacaktır. Bunun için bu dosyayı zipli hale getirerek wordpress kurulumunda wordpress dosyalarını yüklediğimiz gibi yükleyebiliriz.

* Zipli Dosyayı tekrar host içine yükledikten sonra çıkartacağız. Burası aynı wordpress kurulumu gibi olacak bunun için video izleyebilirsiniz.

dosyaları ftp veya kendi dosya yükleyici ile question2answer zipli klasörü yükledikten sonra bunu açıyoruz.

* Web Browser üzerinden sitemizi açtığımızda karşımıza bir oluşturma penceresi açılacaktır.

question2answer kurulumu türkçe

 

yukarıda gördüğünüz gibi bir oluşturma penceresi gelecek burada yapmamız gereken adım “Create the Database including user management” kısmına basıyoruz.

question2answer türkçe kurulumu

 

* Bundan sonraki adımda username , password , email address , bilgilerini oluşturuyoruz bundan sonraki girişlerinizde bu bilgiler ile Question2Answer temasına giriş yapacağınız bilgilerdir.

Create the Super Administrator” ile bu bilgiler ile işlemini tamamlamış oluyorsunuz.

* question2answer için ayrıca dil paketleri var fakat bunun kendi Türkçe Dil Paketi mevcut olduğu için ilaveten indirmeye gerek yoktur. Farz edelim ki Türkçe dil desteği yok o zaman ne yapacağız ?

Question2answer Türkçe Dil Paketi indirmek için “https://yadi.sk/d/L6bkCszMrRbhs” adresi üzerinden indirerek bu dil paketini zipli olarak qa-lang klasörü içine atarak çıkartınız.

Ücretsiz olarak soru cevap tema ile sitenize bol bol ziyaretçi çekme dileği ile…

Arama Tags & Etiket ;

question2answer kurulumu , question2answer nasıl kurulur , question2answer  türkçe , question2answer soru cevap script nasıl kurulur , question2answer nasıl yüklenir , question2answer indir , question2answer tema

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

question2answer script soru cevap teması nasıl kurulur? (4 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Bu anlattığınızla ilgili resimli soru sorulur mu? Örneğin matematik sorusu resimli. Question2answerscript konulu.

    • maalesef resimleri upload edilip herhangi bir yükleme sitesinden link yardımı ile ekleme yapılabiliyor.

  2. Güzel anlatım için teşekkürler. Tek sıkıntısı kalıcı bağlantı ayarları. IDN yapıyor kalıcı bağlantıları yani Türkçe karakter olarak eklitor buda SEO için sıkıntı.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın