Sponsorlu Bağlantılar

Photoshop’da indexed – lab color – multichannel nedir

18 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda photoshop da ilgilenenler için iki farklı terimden bahsedeceğiz. Bunlardan ilki indexed color ve lab color olarak bahsedeceğiz.

İNDEXED COLOR

Bu renk türünde her piksel sayısında 8 bit renk içermektedir. 8 bit karşılığında her bir piksel içeriğinde 256 farklı renkler bulunmaktadır. Bu bir sıkıştırma yöntemi olarak söyleyebiliriz. Bu renk sayısı dışına çıkıldığında renklerde kırılmalar gerçekleşebilir.

LAB COLOR

CIELAB renk uzayıdır. Bu renk uzayında 3 farklı renk temsil etmektedir. Siyahtan Beyaza Hafiflik temsil eder buna L ifa eder.

Yeşilden kırmızıya A harfi etmektedir. Maviden Sarıya ise B harfi ifade etmektedir. Her cihaz da renk bu renk farklı renk sonuçları erebilmektedir.

Photoshop da LAB COLOR üretilen renkler eps, pdf, raw ve tiff dosya uzantılarıyla kayıt edilmektedir.

MULTİCHANNEL

Daha önceki konularımızda Lab color ve indexed color hakkında bilgiler vermiştik. Bu konumuzda ise Multichannel nedir, ne demek, ne işe yarar konularında bilgi vermeye çalışacağız.

Bu renk uzayına sahip görsellerde her renkte 256 ayrı gri tonu içermektedir. Bu dosya türünü kayıt etmek için Photoshop DCS 2.0 olarak formatını seçmeniz gerekmektedir.

Bu konumuzda indexed color ve lab color nedir konusunda bilgiler vermeye çalıştık. Bu konumuzla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından sorularınızı sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın