Sponsorlu Bağlantılar

Photoshop da renk çeşitleri

22 views
Sponsorlu Bağlantılar

Photoshop da baskıda kullanılmak üzere üç ayrı renk türü vardır. Bunları sırasıyla inceleyerek kısa bilgiler vermeye çalışacağız.

PROCESS RENKLER

Siyah mavi, macenta, sarı renklerinin karışımı gerçek anlamda siyah rengi veremediği için extra renk için siyah rengin karışımından elde edilen renklere process renkler adı verilmektedir.

Bu programda Windows > Swatches ayarı üzerinden eklenen renklere process renk olarak tanımlamaktadır.

SPOT RENKLER

Process renklerin dışında fosforlu, parlak renkler içeren bazı özel baskıları üretebilmek için kullanılan renklere spot renkler denilmektedir. Bu renkler farklı renklerin dışarıda karışarak üretilmesinden elde edilmektedir.

PANTONE RENKLER

Photoshop da renk türlerinden biride pantone renklerdir. Pantone firması tarafından üretilen bu renkler Windows > Swatches renkleri kullanmanız gerekecektir.

Bu firma tarafından üretilen bu renkler sayısal kodları ile birlikte tüm grafik tasarım programlarında göndererek aynı olmasını sağlamaktadır böylece renkler birbiriyle uyuşmaktadır. Bu renkleri CMYK renkleri içeren pantone renk olarak seçerek üretilmektedir.

Bu konumuzda photoshop da renk çeşitleri nelerdir konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesini kullanarak tarafımıza sorularınızı sorabilirsiniz. KOD: 2021-2022-2023-2024

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın