Sponsorlu Bağlantılar

Oyun için en önemli donanım parçası nedir

815 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda oyun bilgisayarı için en önemli donanım parçası hangisidir? Hangi donanım parçacı işlemci, ram, ekran kartı üzerinde durmak gerekir ki bütçemi ona göre ayarlayayım.

Oyunlar oynayarak, oyun videosu çekmek için bütçem dâhilinde bilgisayar toplamam gerekecek bu nedenle bilgisayarda en önemli donanım parçası hangisidir.

Bilindiği gibi bilgisayar temel parçaları ana kart, işlemci, ram bellek, ekran kartı, ses kartı, harddisk bunlar ana bileşenlerdir. Oyunlar performans gerektirdiği için hız önemli olduğu için ekran kartı, cpu { işlemci } ve ram bellek öne çıkmaktadır.

Performans bakımından işlemci, ekran kartı, ram bunlar üzerinde durulması gerektiğini belirtmek gerekmektedir. Bunlar arasında öncelikli sıra hangisi demek gerekirse?

Aslında bu bir takım oyunudur diye biliriz. İyi bir ekran kartı, işlemci ve ram bellek oyunun performansınızı etkileyen faktörlerdir. Burada bilgisayarın en önemli parçası olan işlemci bir nebze olsun öne geçmektedir. Verilerin hızlı bir şekilde işlenerek, ekran kartı aracılığı ile tekrar işlenip ekrana aktarılması içinde bir o kadar önemlidir.

İŞLEMCİ { CPU } ;

Bu üç parçanın uyumlu olup darboğaz yaratmayacak şekilde birbirleri ile uyumlu ve sorumsuz şekilde çalışması gerekmektedir. Belirtilen donanımlara iyi bir işlemciyi seçebilmek için “benchmark” testine tabi tutmanız gerekmektedir. Bunu ilerleyen konularımızda benchmark nedir, benchmark testi hakkında bilgi için bizi takip edebilirsiniz.

  • Mimari
  • Frekans
  • Çekirdek sayısı

Yukarıda işlemciyi belirleyen üç temel kriter olarak siz takipçilerimin bunları baz almasını söyleye biliriz.

EKRAN KARTI { GRAFİK KARTI – GPU } ;

Diğer işlemcinin işlediği verileri monitöre aktarabilmek için kullanılan ve bilgisayarın performansını doğrudan etkileyen en önemli donanım parçalarından biride ekran kartı diğer adıyla grafik kartıdır. Seçeceğiniz iyi bir ekran kartı ile piyasada pahalı olan ekran kartlarının performansını sağlayabilirsiniz.

  • Çekirdek Hızı { Mhz }
  • Veri yolu { Bit }
  • Mimari
  • Ram Frekansı
  • Destekleyen Arayüzü

Ekran kartını belirleyen faktörler arasında yukarıda saydığımız en önemli kriterlerdir. Ekran kartında veri yolu bana göre önemlidir.

Bunun dışında en önemli diğer parçamız RAM bellektir. Ram bellek kapasitesi ve anakart desteklediği MHz frekansı önemlidir.

Ana kart desteklediğini ram kapasitesi göre bir ram belirlemeniz gerekir. Yeni yeni nesil ramler de 8 GB bir ram idealdir. Frekans olarak da anakart belirleyicidir.

Yukarıda siz takipçilerimize oyun bilgisayarı için en önemli parça hangisidir sorularına elimizden geldiğince cevaplar vermeye çalıştık. Bununla alakalı sorularınız ve sizin de tecrübelerinizi bizim yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın