Sponsorlu Bağlantılar

overclock ( oc ) nedir?- overclock nasıl yapılır?

120 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar bu konumuzda form sitelerinde karşınıza çıkan  Overclock denilen şeyin ne olduğundan , overclock ne işe yaradığını ve nasıl yapıldığı hakkında bilgi vermek istiyorum.

Overclock ( OC ) Nedir ?

Overclock ingilizce bir kelime olup Türkçe karşılığı olarak Hız aşırtma Anlamına gelmektedir. Bilgisayarın donanım parçalarının Ekran Kartının , Cpu ( işlemci ) , Ram gibi performansı doğrudan etkileyen parçaların default hızlarını yükselterek daha hızlandırarak yüksek performans alınmasıdır.

Örnek : Intel Core i5 4570 Soket 1150 3.2GHz 6MB Cache 22nm işlemcinin 3.2 GHZ hızını Overclock Yaparak 4 ghz hıza çıkartmak gibidir.

Overclock ( OC ) Ne İşe Yarar ?

Overclock genelde oyun tutkunlarının merak sardığı ve Hız tutkunlarının yaptığı bir hız aşırtması dır. Oynadıkları oyunlardan veya programlardan verim ve yüksek performans almak için kullanırlar.

Overclock ( OC ) Nasıl Yapılır. ?

Overclock ( OC ) Yararları Nelerdir.?

Overclock Yapmanın en önemli ve hissedilir faydası Hız artışıdır. Eğer iyi bir overclock ayarı ile en iyi donanımla toplanmış bilgisayara taş çıkartabilirsiniz.

Overclock ( OC ) Zararı Nelerdir.?

Eğer iyi bir overclock ( Hız aşımı ) yapılmamış bir donanım parçalarına zarar verebilir. Parçalarınız Overclock yüzünden garanti kapsamı dışında kalabilir. Bilgisayar parçalarının ömürleri kısala bilir . Hız aşımı yaptığınız parçalarında Isı fazla olacağı için iyi bir soğutma sistemine ihtiyaç duyabilirsiniz  kış günlerinde sıkıntı olmasa da yaz günlerinde ısı değeri fazla yükseleceği için sisteme zarar vermekten koruyunuz.

Overclock ( OC ) Isı Sorunu ;

Overclock yaptığınız Donanım parçaları değerlerinden fazla çalışacağı için ısınma sorunları ortaya çıkacaktır. O yüzden bilgisayar kasasının havadar bir yerde olması ve iyi bir Soğutma Sistemin olması gerekmektedir. Aksi taktirde parçalarınız ısınmadan dolayı zarar görebilir ve Garanti dışı kalabilir bunları göz önünde bulundurarak Overclock işlemlerinizi yapınız.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın