Sponsorlu Bağlantılar

nissrv.exe dosyası nedir?

363 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, sizlerden gelen sorular arasında nissrv.exe nedir? Konusunda sorular gelmektedir. Bu dosya arka planda çalışıyor görünüyor virüs mü? Yoksa virüs mü bulaştı sürekli çalışması işlemciyi yorar mı bununla ilgili sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

NİSSRV.EXE NEDİR?

Görev yöneticisi üzerinden baktığınızda arka planda çalışan ve sürekli olarak ram ve işlemciyi yorduğunu düşünülen bu dosya Microsoft Network Realtime İnspection Service yani Windows virüslerden korumayı amaçlayan Windows Defender bir parçacık dosyasıdır.

nissrv.exe dosyası bilgisayara ağ üzerinden gelen saldırılan önüne geçebilmek için korumak amaçlı kullanılan bir dosyadır ve normal bir dosya olarak nitelenir.

Fakat virüsler nissrv.exe taklit dosyasını isim benzeri şeklinde gerçekleştirebilir. Harf benzerliği ile dosyayı taklit ederek geri planda farklı amaç için çalıştırabilir. Bunun için görev yönetici üzerinden bu dosyanın adını iyi kontrol etmek gerekmektedir.

Eğer bu dosyaya benzetilmeye çalışılan bir dosyayı tespit ettiğiniz bu dosyayı virüs temizleyici yazılımlar ile kaldırınız.

Bu yazımızda nissrv.exe dosyası ne işe yarar konusunda Windows işletim sisteminde ücretsiz olarak kullanılan Windows Defender programının bir ağ ayarlarını kontrol eden dosya parçacığı olarak konumuzu özetleyerek arka planda eğer ki çok işlemci ve ram tüketimi yapıyorsa bu dosyayı iyi analiz ederek virüs olma ihtimalini kontrol etmemiz gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın