Sponsorlu Bağlantılar

Monitör 144 Hz Titreleme sorunu

60 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda sizlerden gelen sorulara cevaplar vermeye çalışacağız. Sorumuzda “144 HZ de ekran titreme sorunu yaşıyorum. Bu sorun neden kaynaklıdır sorunun çözümü nasıl sağlanır, nasıl düzelir?”

İlk önce siz takipçilerimize ve soruyu gönderen arkadaşımız için ekran tepkime süresi nedir bununla ilgili bilgi vereceğiz. Daha sonra bu yaşanan problemle ilgili neler yapılabilir bundan bahsederek sorunun çözümüne yardımcı olmaya çalışacağız.

EKRAN YENİLEME HIZI NEDİR

 Ekran yenileme hızı, CTR ekranlarda ve sonraki nesil ekranlarda ekran titreşimini gidermek ve azalmak için kullanılan bir ayardır.

Ekran titreşimi LCD ekranlarda olmaz eğer ekran yenileme hızı düşük olduğunda gözlerde yorgunluk ve baş ağrısı yapabilmektedir.

Daha önceki konularımızda https://ademocut.com/ekran-monitor-ekran-yenileme-sikligi-hertz-ayari-nasil-degisir/ paylaşımda bulunmuştuk.

Ekran yenileme hızı, monitörün saniyede kaç kez yeni görüntü çekebildiğini ifade etmektedir. Bu ölçüm HZ olarak ölçeklendirilir.

Eğer sizde 144 HZ olan bir ayarda ekran tepkime süresi, yenileme hızını ayarladığınızda ekranda titremeler oluşuyorsa o zaman aşağıda sıraladığımız nedenleri kontrol ederek sorunun düzeltilmesi sağlayabilirsiniz.

EKRAN 144 HZ TİTREME SORUNU ÇÖZÜMÜ

  • İlk önce Monitör ile Bilgisayar arasında farklı bir kablo deneyiniz. Kablo ucunda kırık Pin uçları var mı kontrol ediniz.
  • HDMI kablosuyla deneyiniz. Ekran kartının desteklediği kablolardan birini deneyiniz.
  • Arızalı monitör paneli olabilme ihtimali olabilir. Bunun için teknik servisten destek alabilirsiniz. Garanti devam ediyorsa yetkili servise başvurunuz.
  • 144 HZ den 120 HZ çevirdiğinizde titreme sorunu devam ediyor mu? Kontrol ediniz.
  • Bazı ekran kartlarında kronik sorun olduğu görülmüştür. Bunu Nvidia sonrasında düzeltmiştir. Sizde Ekran kartınızın modeline göre araştırarak böyle sorunları başka kullanıcılar yaşıyor mu araştırın ve güncelleme olup olmadığını ekran kartı üreticisi resmi sitesi üzerinden iletişime geçebilirsiniz.
  • Ekran kartı sürücüsünü güncelleyin
  • Ekran kartınızda sorun olabilme ihtimali olabilir.

Yukarıda verdiğimiz öneriler doğrultusunda sorunun, hatanın kaynağını tespit etmeye çalışınız. Yazılımsal veya donatımsal olabileceği için teknik servis üzerinden destek almanızı öneriyoruz.

Bu konumuzda Monitör 144 HZ de titreme yapıyor sorunu çözümü hakkında bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2021-2022-2023-2024-2025

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın