Sponsorlu Bağlantılar

Minidump Dosyası Nerede ve Ne işe Yarar

Sponsorlu Bağlantılar

Minidump Nedir ?

Bilgisayarınız Resetlediğinde , Mavi Ekran Hatası ve Çökme olduğunda bu hataları rapor halinde tutulan dosyadır.

Minidump Ne İşe Yarar ?

Mavi Ekran Hataları genelde sürücülerin düzgün yüklenmediğinden ve Donanım arızalarından kaynaklı blue screen ( mavi ekran ) hatalarını çözümlemeye yarayan hataları burada bulabilirsiniz. Hata ayıklama işini kolaylıkla çözmeye yarar.

Minidump Nerede Bulunur ?

Bu Dosya “%SystemRoot%”  içinde kilitli dosya olarak görünür , Bu dosya’ya erişebilmek için Win + R çalıştır penceresine “%SystemRoot%”  komutunu yazarak enter basınız. Dosya Yolu ise C:\Windows  altındadır.

Çoğunlukla Bu dosyanın görünmediği hakkında dile gelen şikayetler vardır. Minidump Dosyası neden görünmez ? Eğer Bilgisayarınızda Ccelaner Programı ve buna benzer kayıt girdilerini temizleyen programlar kullanıyor iseniz veya Hata ayıklama özelliği kapalı ise bu yüzden görünmeye bilir. Bonus Bilgi : Eğer bilgisayarınızda mavi ekran hatası almamış iseniz bu dosya görünmez.

Bilgisayar Simgesi üzerine sağ tıklıyoruz ve Özellikler bölümünü seçiyoruz. Açılan pencerede Gelişmiş kısmında Başlangıç ve Kurtarma > Ayarlar adımları seçiyoruz ve Sistem Hatalarını günlük olarak yaz seçeneği işaretliyoruz. Buradaki hataları “%SystemRoot%\MEMORY.DMP” dosyasına yazacaktır.

Minidump Dosyası Nasıl açılır ?

minidump dosyası açabilmek ve içindekileri okuyabilmek için program aracılığı destek alabiliriz. Bu program sitesinden indirmek için kurarak bu dosya açabiliriz . “BlueScreenView v.155” program desteğine ihtiyacımız vardır. ayrıca türkçe dil paketi yükleyerek programı Türkçe kullana bilirsiniz. “http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html#DownloadLinks” adresinden indirebilirsiniz.

Arama Tags & Etiket ;

minidump nasıl okunabilir , minidump bilgisayarın neresinde , minidump nasıl okunur , minidump klasörü

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar ,
Bu Benim Kişisel Blog Sayfam’dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın