Sponsorlu Bağlantılar

Minidump dosyası nerede ve ne işe yarar?

6.615 views
Sponsorlu Bağlantılar

Minidump Nedir?

Bilgisayarınız resetlediğinde , mavi ekran hatası ve çökme olduğunda bu hataları rapor halinde tutulan dosyadır.

Minidump Ne İşe Yarar?

Mavi ekran hataları genelde sürücülerin düzgün yüklenmediğinden ve donanım arızalarından kaynaklı blue screen ( mavi ekran ) hatalarını çözümlemeye yarayan hataları burada bulabilirsiniz. hata ayıklama işini kolaylıkla çözmeye yarar.

Minidump Nerede Bulunur?

Bu dosya “%SystemRoot%”  içinde kilitli dosya olarak görünür , bu dosya’ya erişebilmek için Win + R çalıştır penceresine “%SystemRoot%”  komutunu yazarak enter basınız. Dosya yolu ise C:\Windows  altındadır.

Çoğunlukla bu dosyanın görünmediği hakkında dile gelen şikayetler vardır. Minidump dosyası neden görünmez ? Eğer bilgisayarınızda Ccelaner Programı ve buna benzer kayıt girdilerini temizleyen programlar kullanıyor iseniz veya hata ayıklama özelliği kapalı ise bu yüzden görünmeye bilir. Bonus Bilgi : Eğer bilgisayarınızda mavi ekran hatası almamış iseniz bu dosya görünmez.

Bilgisayar Simgesi üzerine sağ tıklıyoruz ve özellikler bölümünü seçiyoruz. Açılan pencerede gelişmiş kısmında Başlangıç ve Kurtarma > Ayarlar adımları seçiyoruz ve sistem hatalarını günlük olarak yaz seçeneği işaretliyoruz. Buradaki hataları “%SystemRoot%\MEMORY.DMP” dosyasına yazacaktır.

Minidump Dosyası Nasıl açılır ?

minidump dosyası açabilmek ve içindekileri okuyabilmek için program aracılığı destek alabiliriz. Bu program sitesinden indirmek için kurarak bu dosya açabiliriz . “BlueScreenView v.155” program desteğine ihtiyacımız vardır. ayrıca Türkçe dil paketi yükleyerek programı Türkçe kullana bilirsiniz. “http://www.nirsoft.net/utils/blue_screen_view.html#DownloadLinks” adresinden indirebilirsiniz.

Arama Tags & Etiket ;

minidump nasıl okunabilir , minidump bilgisayarın neresinde , minidump nasıl okunur , minidump klasörü

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın