Excel

Microsoft Office Excel de Karakterleri Yıldızlı Gizleme

Microsoft Office Excel de Karakterleri Yıldızlı Gizleme

Merhabalar, bu konumuzda Microsoft Office Excel de Telefon Numarası, TC Numarası ( Vatandaşlık Numarası ) gibi özel bilgileri veya istenilen karakterleri yıldız ( * ) ile gizleme yönteminden bahsedeceğiz.

Bildiği gibi telefon faturalarında, kredi kartı hesap özetinde veya herhangi bir evrak üzerinde kişilerin gizlilik gerektiren bilgileri bir başkasının eline geçmesin diye *** gibi yıldız işaret ile örtülmektedir. Bizde Excel kullananlar için Excel de karakterleri yıldız ile gizleme işleminin nasıl yapılacağına dair bilgi vereceğiz. Bunu sizlere video ile ve örnekle anlatacağımız için nasıl yapıldığını anlatacağız.

EXCEL DE KARAKTERLERİ YILDIZ İLE GİZLEME

Excel de bir karakteri, numarayı, sayıları, harfleri yıldız ile gizlemek için kullanalacağımız formül “değiştir” ile gerçekleştireceğiz.

ÖRNEK:

Bir vatandaşlık numaramızı seçeceğimiz hücreden ve kaç karakter işe gizleyeceğimiz açıklayarak gerçekleştirelim.

11223344556 bu kimlik numarası yıldız ile gizlemesini yapalım. Formülümüz =değiştir formülünü kullanalım. Kimlik numarası D4 hücresinde bulunuyor. Formül yazılımı =değiştir(D4;4;4;”****”) şeklinde kullanılmaktadır.

Yukarıda örnekte görüldüğü gibi D4 hücresinde vatandaşlık numarasını belirtik, 4 karakterden sonra 4 yıldız ile gizle şeklinde yazılmaktadır.

VİDEO ANLATIM;

Yukarıda video anlatım ile de Excel de yıldızlı gizleme işleminin nasıl yapıldığını anlattık. Bu konumuzda sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2023-2024-2025-2026-2027

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL