Sponsorlu Bağlantılar

Mft dosyası ne demektir?

1.858 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar ile uğraşanların karşısına sıklıkla çıkan bir kelime olan MFT nedir? ne işe yarar bununla ilgili sizlere bilgi vermeye çalışacağız. MFT dosyası kelime açılımı olarak Master File Table dir. Peki Master File Table ne anlama geliyor? ne işe yarar? bununla ilgili olarak açıklamaya devam edelim.

Master File Table Nedir?

Mft dosyası şu şekilde açıklama yapabiliriz. NTFS bölümünden dosyaları almak gerekli bilgileri depolamak için kullanılmaktadır. Farklı dosyalar hakkında içerik oluşturan bir veri tablolama biçimidir. NTFS üzerinde herhangi bir dosya oluşturulduğunda bununla birlikte MFT içinde bir kayıt oluşturulur. 

Bu kayıtlar hdd üzerine kayıt edildiğinde MFT içinde oluşturulan tablo sayesinde bu bilgiler hangi dizine kayıt edildiğini, ne kadarlık bir yer kapladığını kayıtlarında tutmaktadır. Böylece bu bilgilere erişim için MFT kayıtları sayesinde kolaylıkla bulunur , MFT kayıtları sorgulamaları sayesinde kolaylıkla bu dosyala erişim sağlanmaktadır. MFT dosyası bu işe yaradığı için NTFS yapısının temel bir özelliği diyebiliriz.

Arama Tags & Etiket;

mft nedir, mft ne işe yarar, mft ne demek, mft dosyası, master file table ne demek, master file table nedir

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın