Sponsorlu Bağlantılar

Linux zombie ölmüş işlem yükünden kurtulma

180 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar bu konumuzda SSH üzerinden top komutu kullanımı sırasında sizlere verilen istatistik verilerinden zombie info bilgilerinin ne olduğunu bahsetmiştik. Bunu ayrıca buradan tekrar yayınlayarak sizlere bu ölmüş işlem yükü nasıl temizlenir bununla ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Linux kullanıcıları tarafından ssh üzerinden top komutu ile sorgulama yaptıklarında birçok veri istatistiği listeleye bilirsiniz. Bu listeleme sırasında zombie verileri dikkatinizi çekmiştir. Bu bilgiler neyi ifade etmektedir?

SSH ZOMBİE İNFO

Temel olarak düzgün olarak temizlenmemiş ölü işlem artıklarıdır. Zombie işlemlerin ortaya nasıl çıktığını anlamak için sistemin nasıl çalıştığını anlamak, takip etmek gerekebilir. Linux üzerinde yapılan işlemler kapatıldığında bu işlemler bellek üzerinden hemen silinmez bu bellek sistem belleğinde kalır. Buda bellek üzerinde kaldığı için belleğin küçük bir bölümünü kullanmaktadır.

Bu ölü bellek kendiliğinden temizlenmektedir. Fakat bazen düzgün programlandırma olmazsa bu ölü bellek temizlemeye kadar üzerinde kalır. Bunu da bizim temizlememiz gerekebilir.

Bizde bu konumuzda SSH Zombie cache temizleme üzerine sizlere hangi komut ile temizlenir bununla ilgili hemen komutu yazarak sizde kullanabilirsiniz.

SSH’de ZOMBİE İNFO BİLGİLERİNİ TEMİZLEME

Zombie sürecini sonlandırmak, bu bilgileri kapatmak için kullanacağımız komut aşağıda gibi yazarak kullanabilirsiniz.

kill -s SIGCHLD pid

Bu komut ile ana işlem pin değişeceği için tamamlanmış işlem pinleri kapatılacaktır. Böylece işlemci ve belleği meşgul eden işlem artık dosyalarını kapatabilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Eğer bu komut işe yaramazsa o zaman ana sunucuyu yeniden başlatmanız gerekecektir. Bu konumuzda Linux Zombie bilgilerini silme konusunda destek vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın