Sponsorlu Bağlantılar

laptop şarja takınca kapanıyor sorunu ve çözümü

1.547 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar’da çalışırken bazen kendiliğinden kapanıyor olması bilgisayarın muhtemelen akıllara bir yerleri mi yandı, bir yerinden fişi mi çıktı? gibi akıllara soruların gelmesine neden olmaktadır.  Fakat bu konumuzda farklı bir sorun üzerinde değineceğiz. 

laptop şarja takınca kapanıyor , dizüstü bilgisayar’da pilin durumuna göre şarja takılı olarak veya şarj etmeden çalışmaktayız. Laptop bilgisayar’da pil bittiğinde şarja takılan çalışmaya başladığınız’da laptop şarja takınca ekran kararıyor veya laptopa güç kablosunu takınca kapanıyor sorun yaşanabilir. Bu sorun neden yaşanmaktadır? Çözüm yolu var mıdır? bu sorun donatımsal mı yoksa yazılımsal mı ? neden kaynaklanıyor ilk önce bunu araştırmak gerekir. 

Laptop bir bilgisayarcıya götürmeden önce bir kaç küçük ayarı yaparak sorunu çözmeye çalışalım. Biz bunu yazılım üzerine çözmeye çalışacağız. Aşağıdaki adımları uygulamayarak sorunu çözüm bulmaya çalışacağım.

laptop şarjını takınca kapanıyor sorunu nasıl çözülür?

bunun için acpi ayarlarını kapatmanız gerekecektir, ACPI ayarı bios üzerinden kapatabilirsiniz. Acpi kısaca özetlersek gelişmiş yapılandırma bir güç yönetimi ayarı olarak bilgisayar’da giriş çıkış, tak çalıştır ünitelerini denetlemektedir. Bu yüzden ACPI Kapatmak gerekecektir. ACPİ = OFF durumuna getirilecektir. Sonra bu ayarı uyguladıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatınız ve şarjı yeniden takın ve denetleyin. laptop batarya takınca açılmıyor veya  laptop şarjdan çıkarınca kapanıyor bu’da farklı bir sorundur.

Eğer bu sorun hala devam ediyorsa, bir teknik servisten destek almanız gerekecektir. Bilgisayar üzerinde anakart’da bir arıza vardır veya şarj takılacağı soket yerinde kısa devre yapacak bir kaçak vardır. Bunu teknik servis’den destek alarak çözebilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

laptop şarja takınca kapanıyor sorunu ve çözümü (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Merhaba benim bilgisayarım toshiba satallite aynı sorunu yaşıyorum şarj kablosunu takar takmaz kapanıyor yeniden başlıyor daha windows yaızısı gitmeden yeniden kapanıp yeniden açılıyor konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum teşekkürler

  2. Lenovo ideapad 700 kulanıcısıyım daha dün aynı sorunu yaşadım saat civarında hiç kurcalamadım yarın götürp baktırırm diye sabaha tekrar denedim ve düzeldi adaptör veya şarj soketi sorunu vardır diye tahmin diyorum arada bir kıpırdatıncada arj olmuyor gösteriyor bir kaç salise nrmal kullanımdada endii kendine kapanabiliyor sizce yaşadığım sorunun kaynağı nedir ?

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın