Sponsorlu Bağlantılar

cipher komutu ne işe yarar?

1.002 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarda dosyaları silmek için kullandığımız klavye kısayolu del tuşudur. Del Tuşu yardımı ile bilgisayarda kayıtlı olan herhangi bir dosya, belgeler kolaylıkla silebiliriz, silinen dosyaları kurtarmak için ise çöp kutusunu kullanarak geri yükle ile tekrar kurtarabiliriz. Geri Dönüşümsüz silmek için Shift+Del tuşları ile çöp kutusuna yollamadan kalıcı silinir? Fakat silinen dosyaları tekrar kurtarmak isterseniz bazı programlar ve araçlar yardımı ile geriye  dosya kurtarılabilir. bunu daha önceden hazırladığım makalede dosya kurtarma konulu yazıyı okuyabilirsiniz.

Cipher Komutu ne işe Yarar?

dosya kurtarma programları ile resim, fotoğraf, müzik, belge, dosyaları tekrar geri alabileceğiniz bu programlar işe yaramaktadır. Fakat bunun tam tersi bilgisayarda kalıcı dosya silme işlemi için Windows özelliği olan cipher dos komutu ile dosyaları kalıcı olarak silme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Normal olarak dosyaları sildiğiniz’de sadece bunlar Windows üzerinde boş olarak görünmekte ve geriye kurtarılma ihtimali olduğu için siz silindiği zannedersiniz. Sizlerden gelen sorulardan biri olan kesin dosya silme nasıl yapılır? kalıcı dosya silme konusunda oldukça işe yaracak olan bir Windows Komutu hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Cipher Komutu Nedir?

Cipher komutu dos ortamında çalışan bir programdır. Cipher Komutu çalışma mantığı sabit disk üzerinde daha önceden kayıtlı ve silinmiş boş sektörlere yeniden bir veri yazarak onu tekrar silerek dosyaları kalıcı olarak silmektedir. cipher komutu kullanımı oldukça basittir. Win+R tuşlarına basarak “Çalıştır” penceresini açıyoruz. 

komutu neresi silinecek ise o alanın disk bölüm adı veya diğer adıyla partition harfi yazılacaktır. “cipher /w” komutunda C: alanındaki boş yerleri silmek için “cipher /w:c” şeklinde dos penceresine bu komutu yazabilirsiniz. Bu komut harddisk üzerinde kullanılmayan boş verileri silecektir, Eğer bir başka sürücü üzerinde boş alanları silecek iseniz sürücü harfini değiştirmeniz yeterli olacaktır. Örnek Flash Bellek alan veya d sürücü silinecekse bu alanı gösteren harfi değiştirmeniz yeterli olacaktır. 

Cipher Komutu dosya silme işlemi biraz uzun süreceği için bilgisayarınız boşta iken silme işlemini gerçekleştirin, Bilgisayarda boş alan temizliği süresince arka planda çalışan programları kapatmanız bilgisayar boşta iken yapmanız biraz daha hızlı olmasını sağlayacaktır. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın