Sponsorlu Bağlantılar

Laptop bataryası neden hızlı bitiyor?

2.261 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar bu konumuzda laptop batarya pili hızlı tükeniyor sorunu üzerinde duracağız. ,  hızlı azalıyor , Dizüstü bilgisayar normal bir işlem yapmazken batarya süresi uzun sürerken bu sıfır bataryalarda 2-3 saat arasıdır , ama bu süre bir program açtığınızda veya bir oyun açtığınızda bu süre yarım saat’e kadar düşebiliyor bunun nedeni nedir ? ve nasıl çözeriz bununla ilgili olarak biraz bilgi vermek istiyorum.

Laptop , Dizüstü bilgisayar’da video , film izlerken veya ekran parlaklığı normal olduğu halde batarya çabuk yiyor ve tüketiyor ise pil ile ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.

ilk önce hızlı tükenen bataryayı servise vermeden önce batterycare programı ile piliniz ile ilgili olarak tam bilgilere sahip olacaksınız. Bu program pilin ömrünü , pil değerlerini , pil ile ilgili olarak teknik değerleri sizi gösterecektir buraya yapacağınız analiz piliniz sıfır ise ona göre değerlendirme yaparak piliniz ile ilgili bir sıkıntı var ise garantili ise servis’e değilse yeni bir pil alma durumu söz konusu olacaktır.

Bununla birlikte Laptop’da batarya hızlı bitiyor  sorunsalı için bazı çözüm tavsiyelerinde bulunabilirim.;

* Disk Birleştirmesi yapınız çünkü dosyalar diske gelişi güzel yazıldıkları için geri bu veriler okunduğunda bilgisayar bir efor sarf edeceği için  şarjım çok çabuk bitiyor diyebilirsiniz. Bununla birlikte disk birleştirme işlemi Defrag Nasıl yapılır konusunu inceleyebilirsiniz.

* Laptop bilgisayar ile ilgili kendinize göre özel pil ayarlarını yapabilirsiniz , beklemede , laptop kapağını kapattığınızda ne yapacağınız bilgisayarın boşta beklerken kaç dakika sonra uyku moduna geçeceği gibi ayarları yaparak pil tasarruf yoluna gidebilirsiniz.

Denetim Masası > Güç Seçenekleri > Bir güç planı ayarlayabilirsiniz.

* Windows Vista’dan sonraki işletim sistemlerinde aero görsel ara geçişleri kapatarak klasik görünüme geçerek bilgisayarınızın hızlı şarj tüketimini engelleyebilirsiniz.

* Aynı anda fazla çalıştırdığınız programlar pilinizi daha hızlı şarjını bitirebilir bunun için kullanmadığınız programları kapatınız.

* Donanım performansı bilgisayarınızın şarjını doğrudan etkileyecektir , yetersiz gelen ram , işlemci ve ekran kartı bilgisayarınızın pilini çabuk bitirecektir , ram boyutu büyük olursa bilgisayarınız az yorulacak ve pil tüketimi yavaş olacaktır böylece pil uzun süre sizi idare edecektir.

* Bilgisayarınızda fanlar tozlu ise bilgisayarınız bir o kadar ısınacak böylece işlemci , ekran kartı daha fazla yük bineceği için batarya hemen bitecektir bunun için temizlik önemlidir. Bilgisayarınız serin bir ortam’da olduğuna emin olun dizüstü bilgisayar’da bir altlık soğutucu fan kullanabilirsiniz.

* Yazılım güncellemeleri , Windows Update güncellemelerini yapınız ve güncel olmasına dikkat ediniz böylece bilgisayarınız daha performanslı çalışacağı için kaynak tüketimi az olacak ve pil şarj durumu daha performanslı olacaktır.

* Arka Planda gereksiz çalışan programları kapatın kaynak tüketimini azaltınız bunun için arka plan kaynak tüketimini kapatmak için https://ademocut.com/calisan-uygulamayi-kapatma-arka-planda-calisan-uygulamayi-kapatma-taskmgr/ adresinden yardım alabilirsiniz.

* Batarya ömrünü uzatmak için batarya devamlı şarj’a takılı kullanmayınız , pili %70 aralığında şarj yaptıkdan sonra batarya çıkartınız ve elektrik adaptörü ile kullanın.

* harici usb bellek , harici diskleri kullanmıyor iseniz çıkartın , cd sürücüsünü boş tutunuz , çünkü bunları bilgisayar kontrol edeceği için bir nebze olsun enerji harcayacaktır.

* Ekran Parlaklık ayarını ayarlayınız . Ekran koruyucu kullanmayınız fuzuli harcamış olacaksınız.

Bunları kontrol ediniz eğer batarya’da fiziki bir darbe almış veya artık batarya kendini yemiş ise değiştirmek için yeni bir batarya alabilir veya arızasını gidermek için servis verebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın