Sponsorlu Bağlantılar

Kullanıcı { Guest } Tam Yetki Nasıl Verilir ?

4.396 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarımız’da oturumu açabilmek için kullanıcılara ( guest ) ihtiyaç vardır. Bu kullanıcılar yaptıkları sınıfa göre kategorilere ayrılabilir . veya kullanıcılara belirli yetkiler verilebilir. Bir iş için girişleri kısıtlanır veya bir dosya değiştirmek , silmek , oluşturmak için tam yetkiler verilebilir ( Administrator )

Bilgisayar’da yeni kullanıcılar açabilir bu açılan kullanıcılara bir çok atamalar yapılabilir . Bu bireysel bilgisayar’larda olduğu gibi domain ortamında’da geçerlidir. Domain ortamında bir network ortamında bilgisayarlara müdahale edebilmek için yetkilendirilmeler yapılabilir .

Bu konumuzda Bilgisayarımızda bir kişiye nasıl Administrator ( Yönetici ) tam yetkisi verilir bunun hakkında bilgi vereceğim.

Bilgisayarım > Denetim Masası > Kullanıcı Hesapları > Bu adımları izliyoruz Burada Bilgisayarımızda Kullanıcıları göreceğiz , ebeveyn için açtığımız kullanıcıları ve kendi hesabınız gelecektir.

Burada Hangi Hesap ile ilgili olarak hesap türünü değiştirecekseniz o kullanıcıyı seçiyoruz.

kullanıcıya tam yetki verme

 

Hesap Türünü Değiştirin” yazan kısımı seçiyoruz.

kullanıcı admin türünü belirle

 

Bu adımda Bilgisayarınıza yönetici hesabına sahip olacak başka bir kullanıcı atayabilirsiniz. Yönetici ataması yaptığınız kullanıcı artık bilgisayarınızda tüm değişikliği yapabilir.

Aşağıdaki Anlatmış olduğum Video’da ise işletim sistemlerinin üst sürümlerinde yapılan bir yöntemdir. Bu yöntem’de Windows 7 Starter , Windows 7 Home Premium gibi sürümlerde gerçekleşmiyor.

Ultimate gibi üst sürümlerde Kullanıcılara ( Guest ) bir çok yetki verebilirsiniz. Bu yetkilendirmeler şu şekilde sıralayabiliriz.

Backup Operator , Replicator , Power Users, Remote Desktop Users , Performance Log Users , Performance Monitör Users vs. gibi kullanıcı türünü belirleyebiliyorsunuz. Şimdi Aşağıdaki Video izleyelim.

Kullanıcı ( Guest ) Tam Yetki ( Admin ) Nasıl Verilir Video Anlatım 

Not : Bu olay Dosya’ya ( Klasör ) tam yetki vermek ile farklıdır , eğer bilgisayara tam yetki vermek istiyor iseniz bunun için aşağıdaki Video ile nasıl yapıldığını ayrıca öğrenebilirsiniz.

Klasör için Tam Yetki Nasıl Verilir ;

Arama Tags & Etiket ;

Windows 7 kullanıcı admin yetkisi , Windows Tam Kullanıcı Verme , Windows 7 Yönetici hesabı oluşturma

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın