Sponsorlu Bağlantılar

Kod İmzalama Sertifikası Nedir ve Nasıl Çalışır?

66 views
Sponsorlu Bağlantılar

Kod İmzalama Sertifikası, kodun imzalandıktan sonra değiştirilmediğini doğrulayan yazılımlara ve uygulamalara eklenen dijital bir imzadır.

Muhtemelen yayınlamış olduğunuz uygulamanın ya da dosyanın orijinalinin bir siber saldırı sırasında değiştirilmemesini istersiniz. Ancak saldırıyı düzenleyen kişi, bunları kendi sürümüyle kolayca değiştirebiliyor ve bu zararlı uygulamayı indiren her sistemde hasara yol açabiliyor. İşte bu noktada Kod İmzalama Sertifikası devreye giriyor. Yazılım İmzalama Sertifikası olarak da adlandırılan bu sertifika, yazılımın yayıncı tarafından imzalandıktan sonra bozulmadığını garanti eden dijital bir sertifikadır.

Kod İmzalama Sertifikası kullanıcılara güvence vermek amacıyla oluşturulan, kod bütünlüğü, zaman damgası, güçlü karma, en yüksek doğrulama ve güçlü şifreleme sağlayan bir sertifika yetkili yayıncı kimliğidir. 32 bit ve 64 bit için dijital imza içerir.

Kod İmzalama Sertifikasının Avantajları

İnternet ortamında, uygulama geliştiricisi ile son kullanıcı arasında neredeyse hiç iletişim bulunmuyor. Siber suçlular genellikle bu boşluğu kişisel kazançları için kötüye kullanıyor. Bu nedenle, sertifikalar yayıncının kimlik bilgilerini doğrulayarak ve kimliklerini koda ya da komut dosyasına bağlayarak bu boşluğu dijital olarak kapatıyor. Bu durum, uygulama geliştiricisi ve son kullanıcı için birçok avantajı beraberinde getiriyor. İşte o avantajlar:

 • Kodun bütünlüğünü koruyor, güvenliği artırıyor ve aynısını son kullanıcıya iletiyor.
 • Orijinal yazılım yayıncısının kimliğini belirliyor.
 • Geliştiriciler, kodda herhangi bir değişiklik olması durumunda kullanıcıyı uyararak bunu önlüyor.
 • Kullanıcı, dijital imza kullanıldığında koda eklenen zaman damgasını kontrol edebiliyor.
 • İndirme sayısında artış.
 • Distribütörün güvenilir bir imaj oluşturmasını sağlıyor.
 • Yazılım yayıncısının itibarını artırıyor.
 • Tüm Windows işletim sistemleriyle uyumlu.

Kod İmzalama Sertifikası Türleri

Kod İmzalama Sertifikası, aranan doğrulama düzeyine göre iki türe ayrılabilir:

 • Organizasyon Doğrulama (OV)
 • Genişletilmiş Doğrulama (EV) sertifikaları

OV’de Microsoft SmartScreen uyarıları, yüksek indirmeler ve minimum hata raporları açısından bir itibar oluşturana kadar kullanıcı tabanınızda görüntülenmeye devam ediyor. EV’de ise, yayıncı kimliğinin kapsamlı bir doğrulama sürecinden sonra bu sinir bozucu uyarılardan kurtarıyor.

İkisi arasındaki temel fark, doğrulama düzeyi ve özel anahtarın saklanma şeklidir. Bu türlerin her ikisi de genel-özel anahtar şifrelemesini kullanıyor ve başvuru sahibinin kodu şifrelemesine izin veriyor. Bütçenize ve gereksinimlerinize bağlı olarak bu iki seçenek arasından seçim yapabilirsiniz.

Kod İmzalama Sertifikası Nasıl Çalışır?

Bir Kod İmzalama Sertifikası’nın nasıl çalıştığını incelerken yayıncı (yazar veya geliştirici) ve son kullanıcı olmak üzere bakılması gereken iki taraf vardır.

Yayıncının izlemesi gereken adımlar:

 • Her şeyden önce, saygın bir sertifika yetkilisinden bir Kod İmzalama Sertifikası alınması gerekiyor. Sertifika yetkilisi, kimliğini doğrulamak için gerekli özeni gösteriyor.
 • Yayıncının söylenilen kişi olduğuna dair makul bir kanıt bulunduktan sonra doğrulama süreci tamamlanıyor. Ardından yayıncıya bir sertifika veriliyor. Bu işlem genellikle birkaç gün sürüyor.
 • Daha sonra yayıncı, dosyanın tek yönlü bir karmasını oluşturuyor. Ardından sadece yayıncının bildiği özel bir anahtar kullanarak şifreleniyor.
 • Karma, sertifika ve dosya birlikte paketleniyor.

Son kullanıcının izlemesi gereken adımlar:

 • Son kullanıcı, ortak anahtarı (sertifikada bulunan) kullanarak karmanın şifresini çözüyor.
 • Ardından, indirilen dosyanın ya da programın yeni bir karmasını oluşturuyor.
 • Bu işlem yapıldıktan sonra, iki karma (biri son kullanıcı tarafından oluşturulan ve biri yayıncı tarafından oluşturulan) karşılaştırılıyor. Eşleşirlerse, dosyanın yayıncı imzaladığından beri değiştirilmediği anlamına geliyor. Böylece dosya güvenli kabul ediliyor.

Kod İmzalama Sertifikası Nasıl Kontrol Edilir?

Microsoft Windows’ta herhangi bir programın kod imzalama sertifikasını aşağıdaki adımları izleyerek kontrol edebilirsiniz:

 • Kontrol etmek istediğiniz dosyanın adına sağ tıklayın.
 • Özellikler’e gidin.
 • Sertifikanın ayrıntılarını kontrol etmek için Dijital İmzalar sekmesini seçin.

Kod İmzalama Sertifikaları Nereden Alınır?

Artık kodunuzu güvenilir ve güvenilir bir kod imzalama sertifikasıyla imzalamanın önemini dile getirdiğimize göre, nereden satın alacağınızı merak ediyor olmalısınız? Yeni başlayanlar için güvenilir bir siber güvenlik ürünleri satıcısı aramanız gerekir.

SSL2BUY, bu niş içinde böyle iyi kurulmuş bir isimdir. Kodunuzu dijital olarak imzalayan, müşteri güvenini artıran ve uygulama ve yazılım indirmelerinizi iyileştiren ucuz kod imzalama sertifikaları sunar.

Standart Kod İmzalama Sertifikası ve EV Kod İmzalama Sertifikaları gibi çeşitli sertifikalar arasından seçim yapabilirsiniz. Tüm önemli platformlar bu sertifikaları desteklediğinden hiçbir uyumluluk sorunuyla karşılaşmazsınız. Müşteri sorunlarını çözmek için 7/24 müşteri desteği sağlamalarıdır.

Sonuç:

Bu yazımızda, kod imzalama sertifikalarının temellerini, türlerini, avantajlarını ve işleyişine ilişkin bir kavrayışı ele aldık. Paylaşacak daha fazla bilgi veya sorunuz mu var? Aşağıdaki yorum kutusunda bize bildirin!

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın