Sponsorlu Bağlantılar

klavye’ye bastığımda farklı harfler çıkıyor?

5.792 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayar Giriş birimi olan klavyede tuşlara basıldığında farklı harf, karakter çıkıyor sorunu ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız. Klavye kullanırken bir anda klavye tuşların karakterleri yerine çıkan farklı harfler bir kaç nedeni olabileceğini söyleyelim. 

klavyede farklı harfler örneklemesi yapacak olursak ç yerine nokta ( . ) , ı harfi yerine i çıkması, p harfi yerine – işaretinin çıkmasına örnek verebiliriz. Klavyede farklı harfler neden çıkar? bunun çözümü nedir? nasıl çözülür? bununla ilgili sizlere şimdi aşağıda vereceğimiz örnek ipuçları ile yardımcı olmaya çalışacağız.

klavyede farklı harfler çıkması 

Genel olarak format sonrası veya yanlışla bastığımız bir tuş nedeni ile oluşan bu sorunda farklı harf kombinasyonu karakterlerin yerleri değişmesi nedeniyle sıkıntı yaşanabilmektedir. Şimdi bu yeri değişen harfler nasıl düzeltilecek?

ilk önce bilgisayarın dil ayarlarından değişiklik yapalım, Denetim Masası > Bölgesel ve Dil Seçenekleri > Diller > Varsayılan Giriş Dili >  adımlarını izleyerek Türkçe ( Q ) ayarını seçiyoruz ve diğer dil tercihlerini kaldırmanızı tavsiye ederim ( kullanmıyorsanız ) . 

kullanmadığınız dil tercihlerini kaldırın sadece Türkçe (Türkiye) , Türkçe Q tercihini işaretleyin Uygulama > Tamam diyerek işlemleri tamamlayınız. Şimdi tekrar klavyede yazmaya başlayan. Sorun büyük bir ölçüde düzelecektir. 

ctrl+shift tuşuna basarak hızlı bir şekilde klavye dilini değiştirebilirsiniz. ayrıca f klavye veya q klavye kullanıyorsanız buna dikkat ediniz, kullandığınız klavye F klavye geçiş yapmış olabilir bu nedenle farklı harflere basabilirsiniz.

FN tuşu takılı kalmış olabilir, fn tuşu basıp tekrar klavye deneme yapınız. 

klavye donanımında arıza olma ihtimali’de yüksek olabileceğini unutmayın, bilgisayarda bir başka klavye takınız ve deneyiniz veya yanlış harf çıkan klavye bir başka bilgisayarda deneyin sorun var mı? yok mu? kontrol ediniz aynı sorun orada da devam ediyorsa klavye arızalı demektir.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın