Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede ters s işareti { Ƨ } nasıl yapılır?

4.522 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda klavyede olmayan özel işaretlerden biri olan tersten s işareti klavyede nasıl yapılır? Bunu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Bilindiği gibi klavyede sıklıkla kullandığımız özel karakterler, simgeler klavyede ctrl, shift, alt, alt gr, fn tuşlarını kullanarak yapılmaktadır. Fakat birde klavyede olmayan özel işaretler vardır ki bunları yapabilmek için Windows işletim sistemin özelliklerinden yararlanmak gerekecektir.

Bunları yapabilmek için “karakter eşlem tablosu” ve “ascii kod tablosu” üzerinden kolaylıkla yapabilmekteyiz.

Bu konumuzda tersten s simgesi nasıl yapılır bunu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Bunun için aşağıda adımları yerine getirmek için aşağıda adımlarla sizlerde kolaylıkla yapabilirsiniz.

Ƨ HARFİ NASIL YAPILIR

Bu harfi yapabilmek için karakter eşlem tablosu üzerinden faydalanacağınız bunun için bu tabloyu etkinleştirmek için aşağıda adımlarla tabloyu aktif hale getireceğiz.

  • Windows Tuşu + R tuşu birlikte basınız
  • Bu tuşlara bastığınızda “çalıştır penceresi” açılacaktır.
  • Çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazın ve enter tuşuna basın.

Yukarıda adımlarla “karakter eşlem tablosu” aktif olacaktır. Şimdi önemli olan bu tabloda ters s simgesi bulabilmekte.

Burada “gelişmiş görünüm” işaretli değilse işaretleyin. Ardından Yazı tipi olarak “ARİAL” olarak ayarladıktan sonra Ƨ temsil eden Unicode U+01A7 olarak arama yapmada bunun için Unicode’a git: yazan yere 01A7 kodunu yazın ve enter tuşuna bastığınızda ters s harfini kolaylıkla bulabilirsiniz.

Buradan SEÇ > KOPYALA ile panoya kopyaladıktan sonra istenilen yere Excel, Word, Metin Belgesine kopyalayabilirsiniz.

Ƨ

Bu özel harfi yukarıda alandan da kopyalama yöntemi ile alarak istenilen alana yapıştırarak kullanabilirsiniz. Bu özel harfin küçük harfi ise U+01A8 olarak tabloda bulabilirsiniz.

Aynı zamanda Excel ve Word de EKLE > SİMGE kısmından da özel tabloyu ayrıca bulabilirsiniz. Bunun için karakter eşlem tablosunu bu kısımdan açabilirsiniz.

Bu konumuzda klavyede olmayan özel simgeler arasında yerini alan tersten s harfi yapma konusunda nasıl yapılır, nasıl yapılmış konusunda bilgilendirme vermeye çalıştık. Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın