İpUçları

Klavyede Ters E Harfi { Ə } Nasıl Yapılır

Klavyede Ters E Harfi { Ə } Nasıl Yapılır

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayar klavyesinde ters e harfi nasıl yapılır bunu yazımızda vermeye çalışacağız.

Kafkasya milletleri tarafından kullanılan bir harftir. Latif harfleri arasında da yerini almış bir harftir. Aynı zamanda Azerbaycan tarafından da kullanılmaktadır.

Türkçemizde bu harfin yeri yoktur. Bunun için en kolay internet ortamından kopyala yapıştır ile kolaylıkla kullanabilirsiniz. Fakat biz klavyede olmayan harfler içinde nereden ve nasıl yapılacağını yazımızda detaylarıyla vereceğiz. Ters E simgesi, harfi için aşağıda adımları kullanarak sizlerde yapabilirsiniz.

 

KLAVYEDE TERS E HARFİ NASIL YAPILIR

 

Bunun için konunun başında dediğimiz gibi kopya ve yapıştır ile istenilen Word, Metin dosyası, Excel dosyalarında kullanabilirsiniz.

Kopya ( CTRL + C ) tuşlarını kullanarak yapabilirsiniz kopyaladıktan sonra CTRL + V tuşları ile de istenilen yerlere yapıştırarak kullanın.

Ə

Yukarıda verdiğimiz en basit işlem ile yapılacak işlevdir. Birde bilgisayar klavyesinde olmayan simgeler için “Karakter Eşlem tablosunu kullanarak nasıl ters e işareti yapılır bunu inceleyelim.

TERS E HARFİ NASIL YAPILIR KLAVYEDE

Bilgisayarda olmayan özel karakter, simge, sembol, işaretleri yapabilmek için karakter eşlem tablosundan yararlanacağız. Bunun için sırasıyla;

  • Windows Tuşu ve R Harfine basıyoruz.
  • Çalıştır Penceresi açılacaktır.
  • Çalıştır penceresine “Charmap” komutunu yazarak Enter tuşuna basınız.
  • Karşınıza özel karakterlerin olduğu “Karakter Eşlem Tablosu” açılacak.

Bu tabloda Yazı tipi olarak “Arial” yazı tipini seçiyoruz.  Gelişmiş görünümü işaretleyin. Unicode’a git yazan yere Bu harfin Unicode karşılığı U+0259 olduğu için U harfini kullanmadan 0259 olarak yazdığınızda sizi ters e harfi olan Schwa harfine götürecektir.

 


TERS E HARFİ ( SCHWA HARFİ )

Yukarıda ters e harfini bulduğunuzda Seç > Kopyala ile bilgisayarın geçici hafızasına kopyalıyoruz ve istenilen yere CTL+V tuşları ile yapıştırarak kullanabilirsiniz.

Böylelikle Latin harfi, Kiril Alfabesi ve diğer ülkelerde kullanılan ters e harfini bu şekilde kullanabilirsiniz.

ARAMA KELİMELER;

Ters e harfi, Ters e işareti, Ters e Simgesi, Ters e sembolü, Ters e Vektörel, Latin E Harfi, Schwa harfi, Kiril alfabesi KOD: 2023-2024-2025-2026-2027

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL