Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede Romen Rakamları Nasıl Yapılır?

50.337 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda Klavye Üzerinde Roma Rakamı nasıl yapılır , Roma Rakamı yazma konusunu anlatmaya çalışacağız. Roma Rakamı işaretleri yapma konusu üzerinde pratik olarak nasıl yapılır? bunu anlatmaya başlayalım. 

Roma Rakamı tarihte Antik Roma‘ya kadar dayanan sayısal hesaplamalarda kullanılmıştır. Bu karşı Latin Alfabesinde bazı kelimeler kullanılmaktadır. Aşağıda Bunlara bazı örnekler vererek bu harfler nasıl yapılır ascii kod veya unicode karşılıkları ile birlikte verelim. 

İlk On Rakam Sırasıyla ;

I , II , III , IV , V , VI , VII , VIII , IX , X

S = 0,5  yarım

I = Bir ( 1 ) 

V = Beş ( 5 )

X = On ( 10 ) 

L = Elli ( 50 )

C = Yüz ( 100 )

D = Beşyüz ( 500 )

yukarıda verdiğimiz gibi , Klavye’de roma rakamı nasıl yapılır ? bunun kısayolu nedir bunu anlatmaya geçelim. Bazı özel karakterler klavyede kısayol olarak yer almazlar bu tür karakteri yapabilmek için Ascii Kod Tablosundan veya Karakter Eşlem Tablosu Kullanılır.

win+r tuşlarına birlite basarak çalıştır penceresini çalıştıralım. Çalıştır Penceresine charmap komutu yazarak enter tuşuna basarak karakter eşlem tablosunu çalıştıralım.

Unicode karşılığı olarak U+2160 ile U+2169 arası U+216A ile U+216F arası roma rakam işaretlerini temsil etmektedir. Bu kodlardan birini Unicode’a git : yere yazarak bu simgeleri kolaylıkla bulabilirsiniz. 

Ayrıca yukarıda verdiğim roma rakam işaretlerini kopyala + yapıştır yaparak istediğiniz word , excel , metin belgesi olarak kopyalayabilirsiniz. 

Arama Tags & Etiket;

klavyede roma rakamı , roma rakamı Windows 10 , roma rakamı Windows 7 , roma rakamı nasıl yazılır , roma rakamı simgesi , roma rakamı sembolü , roma yazısı , roma rakamı ile nasıl yazılır , roma rakamı karşılığı , roma rakamı tablosu , bin , on bin ,yüz bin 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Klavyede Romen Rakamları Nasıl Yapılır? (2 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Ekleden simgeyi tıklayıp simgeler kısmından yazı tipini Calisto MT SEÇERSENİZ I harfi romen rakamıyla 1 le aynı, ekle deyip kapat derseniz romence bir rakamını yazmış olursunuz, romence 2 veya 3 yazmak için de 2. ve 3.kez aynı şeyi tekrar yaparsınız

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın