İpUçları

Klavyede Mantıksal Bağlaç { ∧ } işareti Ters Ve Nasıl Yapılır

Klavyede Mantıksal Bağlaç { ∧ } işareti Ters Ve  Nasıl Yapılır

Merhabalar, bu yazımızda klavyede olmayan simgelerden biri olan Mantıksal Bağlaç sembolü olan ters v nasıl yapılır konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Matematik ve diğer mantıksal işlemlerde kullanılan Mantıksal Bağlaç simgesi klavyede olmadığı için birkaç işlemler sonrasında yapılabilmektedir.

Klavyede sıklıkla kullanılan özel karakterler Ctrl, Alt, Shift, Fn tuşları kullanılarak veya klavyede direk tuşlarla kullanılır. Fakat klavyede bulunmayan karakterler ise Ascii kod tablosu veya Karakter eşlem tablosu ile yapılmaktadır.

Bunların en pratiği ise kopyala yapıştır metodudur. Biz sizlere bu özel simge klavyede nasıl yapılabilmektedir bunu anlatarak sizde internet ortamında olmadan bilgisayarınızda bulabilirsiniz.

TERS V SEMBOLÜ MANTIKSAL BAĞLAÇ SEMBOLÜ YAPMAK

Klavyede olmayan bu özel ters v işareti yani mantıksal bağlaç sembolü için ilk önce karakter eşlem tablosunu kullanarak gerçekleştirelim.

Mantıksal Bağlaç sembolü Ters V Unicode karşılığı 2227 dir. Bu özel karakteri yapmak için bu sayı bize gerekecektir.

# Windows Tuşu ve R harfine birlikte basın.

# Çalıştır penceresi açılacaktır. Bu pencereye tırnak işareti olmadan “charmap” komutu yazınız. Enter tuşuna basınız.

ters ve işareti mantıksal bağlaç sembolü

# Burada yazı tipi olarak Segoe UI Symbol olarak ayarlayın.

# Ters ve işareti Unicode karşılığı 2227 demiştik bunu “Gelişmiş görünüm” onay kutusunu işaretleyin ve Unicode’a git yazan yere yazınız.

# Burada Ters Ve sembolü bulunacaktır. Seç ve Kopyala butonu ile kopyalıyoruz ve istenilen Word, Excel, Txt metin belgesi veya web siteye yapıştırabilirsiniz.

Bunu beceremem diyenler için aşağıda yerden CTRL + C ile Kopyalayıp, CTRL + V ile yapıştırarak kullanabilirsiniz.

 

 

Yukarıda adımla Mantıksal Bağlaç simgesi kopyala yapıştır ile istenilen yerde kullanabilirsiniz. Mantıksal Bağlaç Vektörel bu şekilde istenilen yerde Android veya İphone gibi telefonlarda da kopyala yapıştır ile kullanılmaktadır.

TAVSİYE VİDEO ANLATIM;

Yukarıda birde video anlatım ile nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştık. Konumuz olan ters ve işareti veya matematikte mantıksal bağlaç simgesi nasıl yapılır konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2023-2024-2025-2026-2027

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL