Sponsorlu Bağlantılar

Klavye’de Büyüktür > Küçüktür < İşareti Nasıl Yapılır?

60.082 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda bilgisayar klavyesinde özel karakterler’den Büyüktür İşareti ve Küçüktür İşareti nasıl yapılır? bununla ilgili sizlere birden fazla yapma tekniği vermeye çalışacağız. Klavye kullanarak bir çok özel simgeyi kolaylıkla yapabileceğiniz gibi bir çok simgeyi’de özel karakter tablosu kullanılarak yapılmaktadır. Bunun neden klavyede bazı karakterlere yer verilmemesidir.

Matematikte bir sayının diğerinden büyük olduğunu veya küçük olduğunu belirtmek için kullanılan büyüktür simgesi > , veya diğer sayıdan küçük olduğunu belirtmek için kullanılan küçüktür simgesi < kullanım şekli basitçe 5 > 3 ( beş büyüktür üç’ten ) , 4 < 9 ( dört küçüktür dokuzdan ) gibi kullanılmaktadır.

Bilgisayar klavyesi kullanarak büyüktür ve küçüktür sembolü nasıl yapılır? bununla ilgili şimdi örnekleme yaparak sizlere nasıl yapılır? bunun açıklamasını yapmaya başlayalım.

Büyüktür İşareti > Nasıl Yapılır?

büyüktür işareti > klavye üzerinde bulunan tuşlar ile çıkartmak mümkündür. Büyüktür simgesi > nasıl yapılır? bunun için klavyede sol alt köşe’de shift tuşunun hemen yanında bu işaretleri görebilirsiniz. ><| işaretleri gözünüze gelecektir, shift tuşu ile birlikte bu tuşa basarsanız > büyüktür işareti çıkacaktır.

 

Küçüktür İşareti < Nasıl Yapılır?

Bilgisayar klavyesini kullanarak < küçüktür simgesi nasıl yapılır? yukarıda anlattığımız şekliyle klavye sol alt köşede ><| tuşuna basmanız yeterlidir. Shift tuşu kullanmadan bir kere dokunmanız yeterlidir. böylece küçüktür işareti bu şekilde çıkartabilirsiniz. 

küçüktür sembolü yukarıda görselde olduğu üzere ifade edilmektedir. Bu semboller oldukça matematikte sıklıkla kullanılan simgeler olduğu için klavye üzerinde yerini almışlardır. Birde bu işaretleri ascii kod tablosunda ve karakter eşlem tablosunda yaparak da kullanabilirsiniz.

Büyüktür & Küçüktür Simgesi Ascii Kod Tablosu ;

Ascii kod ile büyüktür simgesi yapmak için Alt Tuşuna basınız ve 062 tuşlarını birlikte yapabilirsiniz. ( Alt+062 ) , küçüktür sembolü için Alt tuşu ile birlikte 060 tuşlarını kodlayın ve bırakınız. ( Alt+060 ) 

özel karakterleri klavyede bulamazsanız karakter eşlem tablosuna başvurulur, win+r tuşlarına birlikte basalım ve çalıştır penceresi açıyoruz, çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazarak enter tuşuna basalım.

Karakter eşlem tablosunda küçüktür simgesi ve büyüktür simgesi için yazı tipi ; Arial Black tipini seçebilirsiniz. Büyüktür simgesi ( U+003E unicode ) , Küçüktür simgesi ( U+003C unicode ) temsil etmektedir bu kodu unicode’e git yerine yazdığınızda kolaylıkla erişebilirsiniz. Bunun dışında buradan kopya yapıştır şeklinde alarak istediğiniz text metin, word ve excel dosyalarına yapıştırarak kullanma şansınızda vardır.

Yukarıda özel sembollerin klavyede ve klavye üzerinden kısayolu olmadan nasıl yapılır bunu anlatmaya çalıştık, eğer aradığınız bir özel simge, sembol, işaretleri bulamıyorsanız Emoji Kütüphanesi üzerinden bulma şansınız vardır.

Arama Tags & Etiket ;

küçüktür işareti klavyede, küçüktür işareti nasıl yapılır, küçüktür sembolü klavyede, küçüktür sembolü nasıl yapılır, küçüktür simgesi klavyede, küçüktür simgesi nasıl yapılır, büyüktür işareti nasıl yapılır, büyüktür işareti klavyede, büyüktür simgesi klavyede, büyüktür simgesi nasıl yapılır, büyüktür sembolü nasıl yapılır, büyüktür sembolü klavyede, küçüktür simgesi unicode, büyüktür işareti ascii kod

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın