Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede 5 bölü 6 { ⅚ } işareti nasıl yapılır

171 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda klavyede olmayan 5 bölü 6 bayağı kesir işareti klavyede nasıl yapılır hakkında bu makalemizde bilgi alabilirsiniz.

Sık kullanılan özel karakterler, simgeler bilgisayar klavyesinde Ctrl, Shift, Alt, Alt GR, Fn tuşlarını kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında klavyede olmayan tuşları ise Windows özelliği olan ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosu üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir.

Bu yazımızda beş bölü 6 kesir simgesi veya 5/6 işareti temsil eden bu özel sembolün yapılışını anlatacağız.

5 BÖLÜ 6 BAYAĞI KESİR SEMBOLÜ

PC klavyesinde beş bölü 6 sembolü için karakter eşlem tablosu üzerinden gerçekleştireceğiz. Bunun için aşağıda adımları gerçekleştirerek kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için karakter eşlem tablosu nasıl açılıyor hemen bununla konumuzu anlatmaya geçelim.

Windows + R tuşlarına birlikte basınız “çalıştır penceresi” açılacaktır. Bu çalıştır penceresine “charmap” komutunu yazarak karakter eşlem tablosunu açıyoruz.

Yukarıda gördüğünüz gibi “karakter eşlem” tablosu açılacaktır. Bu tabloda 5 bölü 6 kesir simgesi Unicode karşılığı U+215A dır. Gelişmiş görünümü kutucuğunu işaretleyin ve kodu Unicode’a git: 215A şekilde yazdığınızda bu özel simgesi kolaylıkla bulabilirsiniz.

Buradan Seç > Kopyala ile panoya kopyaladıktan sonra başta Excel, Word, Metin Belgesi tüm alanlarda web sitede ve blog sayfalarda kullanabilirsiniz.

Ben bunu yapamıyorum diyorsanız o zaman yukarıda alandan kopyala ( ctrl + c ) ile istediğiniz alana yapıştır ( ctrl + v ) ile kullanabilirsiniz. Böylece istenilen alanlarda kullanabilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Bu konumuzda ⅚ işareti klavyede yapma hakkında bilgi verdik. Klavyede arayıp da bulamadığınız tüm özel simgeleri, emoji klavyesi üzerinden bulabilirsiniz. Böylece başta bilgisayar olmak üzere Android ve İOS işletim sistemli akıllı cihazlarda kullanabilirsiniz.

Konumuzla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesi üzerinden sorunlarınızı, hatalarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın