Sponsorlu Bağlantılar

Klavyede 1 bölü 6 { ⅙ } işareti nasıl yapılır

502 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda klavyede olmayan özel karakterlerden 1 bölü 6 kesir işareti nasıl yapılır konusunda bilgi vereceğiz. Matematik veya Geometride hesaplamalarda kullandığınız 1:1/6 simgesini ifade eden 1/6 olarak yazılımı bu konumuzda sizlerle paylaşacağız.

Sık kullanılan özel karakterleri klavyede yapabilmek için genellikle Ctrl, Alt, Alt Gr, Ctrl, Shift tuşlarını kullanarak gerçekleştirebiliriz. Bunun dışında klavyede olmayan 1 bölü 6 kesir sembolü klavyede olmadığı için bunu ascii kod tablosu veya karakter eşlem tablosunu kullanarak yapacağız.

1 BÖLÜ 6 KESİR İŞARETİ KLAVYEDE YAPMA

Bu özel simgeyi klavyede oluşturmak için karakter eşlem tablosu kullanarak gerçekleştireceğiz. Bunun için aşağıda yönergeleri takip ederek bu sembolü hemen yapalım.

  • Windows + R tuşlarına basın
  • Çalıştır penceresi açılacaktır.
  • Bu pencereye “charmap” komutunu yazın ve enter tuşuna basın

Tablo aşağıda görüldüğü gibi açılacaktır. Bundan sonra detayları hemen aşağıda devam ederek takip edelim.

Bir bölü altı bayağı kesir işareti yapmak için bu işaretin Unicode U+2159 karşılığına gelmektedir. Yukarıda “gelişmiş görünüm” olarak kutucuğu işaretleyin. Ardından Unicode’a git: 2159 olarak yazdığınızda bu özel sembolü kolaylıkla bulabilirsiniz.

Yukarıda gibi 1 bölü 6 kesrini bulduğunuzda Seç ve Kopya butonu ile kopyalayarak Başta Excel, Word, Txt Metin dosyası, web sitenizde, blog sayfanızda her yerde kullanmak üzere kullanabilirsiniz.

Yukarıda bu işareti nasıl yapılır konusunda Windows özelliğini kullanarak yapmayı öğrendik. Ben bunları yapamam diyorsanız o zaman aşağıda CTRL+C ile CTRL+V tuşlarını kullanarak kopya yapıştır yapabilirsiniz.

Yukarıdan kopyalayıp istenilen yere yapıştırarak kullanın. Bu konumuzda bir bölü 6 işareti klavyede nasıl yapılır, nasıl yapılmış konusunda bilgi verdik.

TAVSİYE VİDEO;

Klavyede olmayan özel işaretlerimizi smiley, emoji, işaretleri emoji kütüphanesi üzerinden kolaylıkla bulabilir ve yapabilirsiniz.

İOS ve Android cihazlarda da bu işaretleri bu alandan kolaylıkla bulabilir ve telefon, tablette kullanabilirsiniz. Konumuzla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilir veya sorularınız için bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın