Sponsorlu Bağlantılar

İşlemci’de ( CPU ) LGA mı PGA mı arasında fark nedir

43 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda pek bilinmeyen işlemci LGA mı PGA mı nedir, arasındaki fark nedir bununla ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Bilgisayar soketi işlemcinin bağlandığı yer olarak bilinmektedir. İşlemciyi yükseltmek, upgrade etmek için işlemcinin, anakartın özelliğini bilmemiz gerekmektedir. Anakart üzerinde yer alan işlemci soketi belirlenmiş standartlara sahip olması gerekmektedir.

Eğer bilgisayar işlemcisini ( CPU ) terfi etmek, yükseltmek istediğinizde bilgisayar soketinin ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Bunun için piyasada en çok kullanılan AMD ve Intel işlemcilerinin soketleri farklı olduğu gibi işlemcilerinin kendi aralarında nesilleri soket türünü de etkilemektedir.

SOKET FARKLILIKLARI

İşlemci soketleri sık sık değişmektedir. Bunun başlıca her yıl değişen işlemci mimarisi nedeniyle işlemci soketlerinin değişkenlik göstergesidir.

Yeni mimaride gereksinimler, anakart uyumluluğu, farklı işlemci boyutları nedeniyle değişkenlik göstermektedir.

Dünyaca en çok kullanılan AMD ve Intel firmalarının ayrı işlemci mimarileri bulunduğu için bu iki mimari arasında uyumluluk yoktur.

LGA PGA BGA NEDİR

İŞLEMCİ SOKET TÜRLERİ

Piyasada en çok kullanılan işlemci türü olarak LGA, PGA ve BGA işlemci türü bulunmaktadır. Bu işlemci türü birbirinden tamamen birbirinden farklıdır.

Bunlar arasında farklar nelerdir bunlar hakkında kısaca durmak gerekirse;

LGA; Land Grid Array yani LGA, işlemciyi üzerine yerleştirdiğiniz pinlerden oluşmaktadır.

PGA; Pin Grid Array yani PGA’da ise pinler işlemcilerin üzerinde yer almaktadır. Böylece işlemci üzerinde bulunan pinler, anakart işlemci soketi üzerinde bulunan deliklere yerleştiriyoruz.

Yeni nesil Intel işlemciler LGA kullanırken, AMD işlemciler PGA işlemci kullanmaktadır. Fakat daha önceki eski Intel Pentium, Pentium 2 ve Pentium 3 gibi eski nesiler PGA soketi kullanıldığı da gözden kaçmadığını söyleyelim.

BGA; Ball Grid Array türü işlemciler bunlar anakart ile tümleşik olduğu için işlemcilerde herhangi bir yükseltme yapılmamaktadır.

SOKET TİPİ AYNI OLABİLİR FAKAT PİN SAYISI ÖNEMLİDİR

Yukarıda soket türlerini vermeye çalıştık. Aynı soket tipi almanız bunun uyumlu olduğu anlamına gelmez. LGA soket türünün birçok modeli ve soket sayısı nedeniyle farklılık göstermektedir.

Buna örnek verirsek LGA 1155 ve LGA 1556 gibi pin sayısı olduğu için satın alırken bunlara dikkat etmek gerekecektir.

AMD ise AM3 ve FM1 gibi soket türü kullandığı için yükseltme yapmak için aynı soket türünü kullanmanız gerekecektir.

Yukarıda konumuzu özetlersek LGA mı PGA mı hangisi ne işe yarar arasındaki fark nedir konusunda bilgi vermeye çalıştık. Pin soketine göre değişen PGA ve LGA da üreticilerinde farklı olduğunu gördük. Bu nedenle CPU işlemci terfi, yükseltme işleminde işlemci soketine ve pin sayısına göre dikkat etmemiz gerektiğini de belirtelim. KOD: 2022-2023-2024-2025-2026

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın