Sponsorlu Bağlantılar

İp yenileme komutu

13.748 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda ip yenileme komutu nedir, hangi komutla ip adresi yenilenir konularında bilgi vermeye çalışacağız.

İp adresi ağdaki bilgisayar, yazıcı, tablet, pda veya diğer cihazlarda birbirleri ile iletişim sağlayabilmeleri için kullanılan ağ protokolüdür.

Bizim bu konumuzda ip yenileme komutu cmd üzerinden nasıl yapılır bunu sizlere anlatmaya çalışacağız.

IP ADRESİ YENİLEME KOMUTU

Eğer sabit ( statik ip ) adresi kullanmıyorsanız adsl modem veya dhcp sunucu tarafından size verilmiş ip adresini yenileyebilirsiniz.

İp adresi yenileme komutu renew komutudur. Fakat mevcut ip adresini ilk önce bırakmak gerekecektir daha sonra yeni ip adresi almak, ip adresi değiştirme komutunu girmek gerekecektir. Bunun için aşağıda komutları uygulayınız.

ESKİ İP ADRESİNİ SERBEST BIRAK

İlk önce kullandığınız ip adresini serbest bırakıp yeni ip adresi almak gerekecektir. Eski ıp adresini serbest bırakmak için;

Win+R tuşları ile çalıştır penceresini açınız ve buraya “cmd.exe” komutunu yazısınız böylece dos penceresi açılacaktır. Bu dos penceresinde aşağıda komutu yazın ve ip adresini serbest bırakınız.

ipconfig /release

Komutu ile ip adresini serbest bırakacağız boşta kalan bilgisayar için yeni ip adresi ataması için tekrar aşağıdaki komutu giriniz.

İP ADRESİ YENİLEME

İp adresini değiştirmek için aşağıda cmd komutunu giriniz ve yeni ip almasını sağlayınız.

ipconfig /renew

Yukarıda kırmızı renkli komutu cdm komutu olarak giriniz ve yeni ip almak için kullanın. Yukarıda adımlarla pc ip adresi bu şekilde değişmektedir.

Diğer cihazlarda ip adresi değiştirmek için cihazı açıp kapattığınızda ip atama sunucu tarafından boşta olan bir ip adresi verecektir.

İP YENİLEME KOMUTU CMD

Yukarıda konumuzda ip nasıl yenilenir, ip adresi nasıl değişir konusunda manuel şekilde sizlere yapılması gereken adımları anlattım.

Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlardan bize sorularınızı gönderebilirsiniz. Diğer tüm konularda sorular için bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın