Sponsorlu Bağlantılar

Instagram’da bir gönderiyi yanlış bilgi olarak şikayet etmek

23 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda ınstagram da bir post gönderisinin yanlış bilgiler içerdiğinin farkına vardınız. Bu yanlış olduğunu düşündüğünüz gönderiyi “yanlış bilgi” olarak işaretletmek için nasıl şikayet edilir bunu yazımızda bulabileceksiniz.

İnstagram Yanlış Bilgilerin yayılmasını azaltmak için birçok çalışma yapmaktadır. Bunlardan en önemli araçlarından biride “üçüncü taraf teyitçiler” kullanarak topluluk yararına çalışmasıdır. 60’tan fazla dil içeriğini inceleyen Uluslararası teyit ağından sertifika almış üçüncü taraf teyitçi ile çalışılmaktadır.

Yanlış bilgilerin keşfet veya konu etiketinde, akışlarda görünmemesi için çalışmaktadır.

Bununla birlikte yanlış bilgileri tespit etmek için araçlar dışında bu tespit edebilmek için aşağıda konu başlıklarını okuyabilirsiniz.

 • Fotoğraflar veya videolar üzerinden oynanmış olabileceği için bunları Google görsellerde veya videolarda aratarak orijinal halini bulabilirsiniz.
 • Bu tür yanlış içerik paylaşımlarında tamamı büyük harflerle, sonu ünlem işareti kullanıyor veya sarsıcı başlıklar atılı ise bunlar “yanıltıcı bilgi” içermektedir.
 • Güvenilir kaynaklardan gelip gelmediğine bakınız.
 • Yazım hataları, tuhaf site yerleşimleri var mı yok kontrol ediniz. Yanlışlarla dolu bir site bunlar için en uygun sitelerdir.
 • Yazı tarihlerini kontrol ediniz. Tarih ve saat çizgisi mantıksız olabileceği gibi tarihleri değişmişte olabilir.
 • Paylaşımı yapan hesabın parodi hesap olup olmadığını kontrol ediniz.

Kısaca asılsız hesapların güvenilir olup olmadığını araştırarak kendinizde karar verebilirsiniz. Eğer filtrelerden kaçan veya yanlış bilgi olduğunu düşündüğünüz gönderileri şikayet etmek isterseniz o zaman aşağıda adımları takip ediniz.

INSTAGRAM’DA YANLIŞ BİLGİLERİ ŞİKAYET ETMEK

Instagram yanıltıcı bilgi olarak işaretlemek için Android veya İphone, İpad cihazlarda şikayet için;

 • Gönderi üzerinde üç noktaya dokunun.
 • Şikayet et
 • Uygunsuz
 • Aşağıda “Yanlış bilgiler” dokunun

Fikri mülkiyet ihlali etmediğiniz sürece isimsiz olarak şikayet edilmektedir. Şikayet edilen hesap kimin şikayet ettiğini göremez.

Eğer sizin gönderinizde bir şikayet var ve bu şikayetin yanlış olduğundan emin iseniz. O zaman itiraz edebilirsiniz.

YANLIŞ BİLGİ ŞİKAYETİNE İTİRAZ ETME

Yanlış bilgi olarak işaretlenen bir gönderiye itiraz etmek için aşağıdaki yönergeyi takip ediniz.

 • Beğeni ( kalp ) işaretine dokunun
 • Yanlış bilgi bildirimine dokunun
 • Tam içerik doğrulama dokunun

İtiraz etmek için üçüncü taraf doğrulama teyit kuruluşuna e-posta göndermek için “kendisine bir e-posta gönder seçeneğine dokunarak mail atmış olacaksınız.

Yukarıda adımlarla Instagram yanlış bilgi şikayeti nasıl edilir, nasıl şikayet edilir konusunda bilgi vermeye çalıştık.

INSTAGRAM YARDIM VE DESTEK HATTI

TAVSİYE VİDEO;

Yanlış bilgi itirazı etmek konusunda da değinerek işlem adımlarını anlatmaya çalıştık. Konumuzla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Diğer tüm Instagram konularında sorularınız için instagram yardım ve destek hattı sayfamızdan bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2021-2022-2023-2024-2025

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın