Sponsorlu Bağlantılar

İndirme klasörünü otomatik temizleme

793 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda bilgisayarda indirme klasörünü otomatik boşaltma veya diğer adıyla kendiliğinden zamanlı temizleme işlemi nasıl yapılır? Bununla ilgili olarak siz takipçilerimize bilgiler vermeye çalışacağız.

Bildiğimiz gibi bilgisayarda web tarayıcı üzerinden karşıdan indirdiğimiz dosyalar “indirilenler” klasörü içine indirilir ve bu alandan kolaylıkla bulabilirsiniz. Tabi Google chrore, safari, yandex, mozilla ve diğer tarayıcılarda bu indirme yerleri değiştirilebilir.

Yukarıda ayrıca konu başlığımızı inceleyebilirsiniz. Bu konumuzda indirme klasörünü disk kapasitemizde yer açmak için otomatik olarak zamanlı bir şekilde boşaltılır bunu siz arkadaşlarımıza anlatacağız.

İNDİRİLENLER KLASÖRÜNÜ ZAMANLI TEMİZLEME

Bilgisayarda sabit disk alanda yer açmak için yer kazanmak için bunu zamanlayabilirsiniz. Bunun için Windows 10 özelliği olan “akıllı depolama” alanından faydalanacağız.

Akıllı depolamadan kısaca bahsetmek gerekirsek disk alanında yer kalmadığında belirlediğiniz periyodik aralıklarla diskten yer açmak için gereksiz dosyaları ve çöp kutusunu temizleyecektir. Bunun içinde birde bilgisayara indirdiğiniz dosyaların bulunduğu “indirilenler” klasörünü temizlemek olacaktır tabi bunun yerini değiştirmediyseniz.

Şimdi gelelim indirilenler klasörü zamanlı temizleme konusunda anlatıma aşağı vereceğimiz adımları takip ederek bunu sizde gerçekleştirebilirsiniz.

  • Windows + I tuşlarına birlikte basın.
  • Ayarlar penceresi açılacaktır.
  • Sistem
  • Depolama

Bu adımları takip ederek “yerel depolama” veya diğer adıyla “akıllı depolama” kısmına giriyoruz ve burada bu adımı ilk önce “aktif” edeceğiz.

Akıllı depolama yazan yerde “kapalı” olan kısmı ilk önce “açık” konuma getiriyoruz. Bu özelliği etkinleştiriyoruz. Otomatik alan boşaltma biçimini değiştir yazan kısmına giriyoruz.

Yukarıda örnek resimde Geçici dosyalar altında “indirilenler klasöründeki şu süreden daha uzun bir süre boyunca değiştirilmemiş dosyaları sil;

  • Hiçbir zaman
  • 1 gün
  • 14 gün
  • 30 gün
  • 60 gün

Zaman zarfında indirilenler klasörünü otomatik silme işlemini zamanlayabilirsiniz. Fakat yine de sildiğim dosyalarda önemli olabilecek dosyaları geri getirebilirim gibi düşünüyorsanız ve ben bunu manuel elle temizlemek istiyorum diyorsanız “hiçbir zaman” şeklinde ayarlayabilirsiniz.

Yukarıda konumuza indirilenler klasörü kendiliğinden zamanlı, otomatik nasıl silinir bu konuda yardımcı olmaya çalıştık. Bununla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından sorularınızı bırakabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın