Sponsorlu Bağlantılar

Hotlink ile resimlerin kullanımı engelleme

189 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda hotlink koruma sayesinde resimlerinizin kullanılmasını engelleyebileceğinizi biliyor muydunuz?

Size ait olarak görselleri sizden izinsiz olarak sitelerde yayınlayabiliyor olabilirler sitenizin sorgulamasını da etki eden ve cpu kullanımı da artıran bu olay için sitenize ait görsel resimleri farklı sitelerde kullanımı engellemek için hotlink koruma oldukça önemlidir.

Dakikalarca hatta saatlerce uğraştığınız görsel resimlerinizin kullanımı engellemek ve bunun önüne geçmek için aşağıda vereceğimiz kodları htaccess dosyasını yapıştırmanız yeterli olacaktır. Böylece resimleriniz sadece kendi sitenizde görünecektir.

HTACCESS İLE RESİM KULLANIMINI ENGELLEME

Sitenizde yüklü resimlerin kullanımını engellemek amaçlı olarak kullanacağımız kodlar aşağıda gibidir. Bunun için hemen başlayalım.

RewriteEngine on

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)? siteadi.com [NC]

RewriteRule \.(gif|jpg)$ – [F]

Yukarıda adımlarla sitenize ait resimleri başka sitelerde kullanımı engellemiş oluyorsunuz. Böylece sitenize extra işlemci yükü binmediği için sorgulama az olacaktır.

Yukarıda kullandığımız teknik ile hotlink koruma sayesinde sitemize ait resimlerin farklı, başka sitelerde gösterimini, kullanımını engelleme yöntemini anlatmış bulunmaktayız.

ÜCRETLİ WORDPRESS KURULUMU

Sizlerden bu kullanılan yöntemle kendi sitenize ait resimlerin kullanımı bu yöntemle engelleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın