Sponsorlu Bağlantılar

[ Çözüldü ] Raw’li Diskler Nasıl Kurtarılır..

13.253 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınız’da kullandığınız Harici Diskler veya Sabit Diskler , Usb Bellek önemli Dosyalarınızı , Evraklarınızı , müzik dosyalarını saklarsınız bilgisayarınızda bağlı yada harici olarak kullanabilirsiniz. O yüzden bilgisayarınızın depolama üniteleri olduğu için çok önemli bir donanım parçalarıdır. Bilgisayarınızda bu Donanım Parçaları her zaman stabil çalışmaya bilir bazen Güvenli Kaldır seçeneğini kaldır kısmını kullanmadan yada ani elektrik kesintilerinden kaynaklı olarak Diskler RAW formatına dönüşebilir .

Raw Nedir  Türkçe karşılığı olarak Çiğ , Ham anlamına gelmektedir Disk üzerinde raw formatına dönüşen işlem görmemiş biçimlenmemiş ham disk anlamına gelmektedir.  Peki Raw Formatına Dönüşen Diskleri Nasıl düzeltebiliriz ?

Aslında ilk Başta hemen akla ilk gelen şey Format atmaktır , eğer Disklerine format atarsanız Bunların içindeki önemli verileri , dosyaları kaybedecek olmanızdır. Peki nasıl bir yol izleye biliriz. Diskleriniz normal kapasitesinden daha düşük görünüyor ise ilk önce bunu normal boyutlarına yani kapasitesine getirmeniz olacaktır.

Bunun Seagate disk üretici firması tarafından geliştirilmiş olan Seatools for Dos yazılımı ile düzelteceğiz.  Bu yazılımı İSO formatın da indirdik den sonra Cd yazdırarak , bilgisayarınızı bu Cd üzerinden Boot Ediniz.

Bilgisayarımızı Bu yazılım ile Boot ettikden sonra Advanced Features menüsü üzerinden Set Capacity to Max  işlemi ile devam ediyoruz. Daha sonra Short test ile kısa bir test ile eğer Rawlı Disk kapasitesinden küçük görünüyor ise bunu düzeltmiş oluyoruz. Sealtools for Dos programı diskinizin sağlıklı çalışmasını kontrol ederek gerekli yerlerdeki düzeltmeleri yapan bir programdır.

Bilgisayarınızın Disk tam kapasiteli Raw Halinde ise o zaman sorun yoktur. şimdi bilgisayarımıza  DiskInternals Partition Recovery   programı bilgisayarımıza kuracağız.

Bilgisayarınıza Kurduğunuz Partition Recovery program ile açılışta Raw Dönüşen Disk seçiyoruz ve Ntfs Formatını Seçerek İleri diyoruz ve Ntfs formatına çevirerek bekliyoruz büyük bir olasılık ile dosyalar ile birlikte geri gelmesi gerekiyor.

RAW DİSK

 

Disk Seçiyoruz Next > butonu ile devam butona basıyoruz.

raw disk kurtarma

 

Diğer Pencerede NTFS ( Windows 7 , Vista , Xp , 2000-2008 ) formatını seçerek Devam ediyoruz ve işlemi bitene kadar devam ediyoruz. Diğer Bir yöntem ise aynı metot ile açağıdaki olacaktır ;

 

partition recovery

 

Raw’a Dönüşen Disk üzerine gelerek Faremizin sağ tuşu ile yada Programı açtık dan sonra Disklerin hepsi görüyoruz daha sonra faremizin sağ tuşu ile açtığımızda Expert > Open as Reader ile Rawli disk açabiliyoruz. Burada Disk içerisinde dosyalarınızı görebilirsiniz. Buradaki Verilerini üzerine gelerek yada Ctrl + A ile hepsini seçip faremizin sağ tuşa tıklayıp Recovery yaparak hepsini tekrar kurtarabiliriz. Bu program ile Raw li Diski Raw disk seçerek Ntfs – Fat32 gibi format türüne çevirebilirsiniz.

Eğer Dosyalarınız Silinmiş ise Size Silinen Dosya , Verileri Nasıl Kurtaracağız Konu Başlığını inceleyebilirsiniz.

 

SİLİNEN DOSYALAR NASIL KURTARILIR BURADAN

Konu Hakkında Yararlı olup olmadığı hakkında Yorum bırakırsanız diğer arkadaşlar içinde faydalı olacaktır…

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

[ Çözüldü ] Raw’li Diskler Nasıl Kurtarılır.. (36 Yorum)

Yorum Yaz

 1. Merhaba Adem Bey,

  USB bellek Raw formatına dönüşmüştü.Partition Recovery programını kurup USB belleğin içindeki verileri kurtardım.Ancak klasörler gruplanmış, isimleri de numaralı bir şekilde geldi.Orjinal isimlerle ve klasörlerle kurtarmam mümkün mü ?

  Yardımlarınızı rica ederim

 2. merhaba adem bey …
  hdd m 640 gb sata laptop hddsi rawa dönüştü ve boyutu azaldı yani önce tam kapasitesine eski haline getirmem gerekiyor boyutunu (sizin anlatımınızla edindiğim bilgi) Seatools for Dos programını indirdim cd ye yazdım rawlo hdd yi masaüstü pc me bağladım ve boot ettimde hata alıyorum . raw lı hdd mi çıkardığımda boot ettiğimde ise program çalışıyor ve programın aryüzü açılıyor bilgisayarımdaki 3 tane hddyi de görüyor. ama rawlı diskimi takıp boot ettğimde ise prgram çlışmıyor hata veriyor ? bu arada raw lı hdd em de işletim sistemi vs yüklü değil. bana cepno verirseniz sizi arayp bu konuda sizden yardım almak isterim

 3. RAW (HAM) olmuş HDD’lere 100% 100 Çözüm.

  S.A. arkadaşlar,
  Tam 3 gündür bu sorunla uğraştım.İlk olarak DiskInternals Partition Recovery programını çalıştırdım, toplamda 3TB harici diski 36 saatte taradı sonuçlar beni tatmin etti, sanki veri kurtarır gibi verilerimi nihayet görebildim.

  Ama biraz daha fazla uğraşarak farklı ve hiç veri kaybetmeden hariciyi eski haline getirdim.Sırasıyla şu adımları izleyin:

  1- Bilgisayarım üzerinde sağ tuş, Yönet (manage)
  2- Disk Yönetimi (disk management)
  3- Raw olmuş haricinin üzerine gelip sağ tuş yapınız
  4-Sürücü adı ve yolu değişi seçin (Change drive letter and Path
  5. İsmini Z olarak değişin(değişim vakit alabilir)
  6.İşlem tamamlandıktan sonra CMD programını çalıştırın(kısayol: windows+ r tuşuna basın ardından cmd yazın)
  7- Açılan komut sistemine şu kodu yazın
  chkdsk z:/r
  8. Ve işlem başlayacaktır. Diskin boyuna göre değişiklik gösterebilir.(3TB de 18 saat sürdü şuan herşey eski haline döndü)

  İşlemın bitmesini zevkle bekleyin ve derin bir nefes alın…

  • selam. atilla hocanın dedıgını yaptm. dos ta komutu yazdııgmda ( chkdsk z:/r ) ”dosya sistemi türü raw. raw sürücüsü için chkdsk kullanılamıyor” uayrısını vberiyor

 4. atilla bey bu dediğiniz olmuyor bunu öncelikle belirteyim.
  komuttan sonra verdiği hatada chkdsk nin raw formatını okuyamaması olarak görünüyor

  • Arkadaşım mac bilgisayarlar raw formatını okuyabiliyor.Bir yerden bir bilgisayarcıdan bir arkadaştan bul.Diskini tak başka bir yere kopyala hiçbir zorluk çekmeden en kolay yol bu.

 5. CheckDrive programını tavsiye ederim. ChkDsk işime yaramadı. DiskInternals Partition Recovery içini göstermesine rağmen hatayı düzeltmedi. CheckDrive ise 16-17 saat gibi bir süre içerisinde 2 TB lık diski taradı ve sonunda hatayı düzeltti.

 6. Merhaba,

  Bu akşam RAW olan diskimi deneyeceğim.
  Tüm GB’tı gösteriyor. şimdilik işim kolay gibi.
  Sonuçları sizinle paylaşırım.

 7. Merhaba,

  Başladım yapmaya. Ama bende RAW göstermedi. GB’tı doğru verdi. Karşısında NTFS yazıyordu.
  Bende üste gösterdiğiniz şekilde yapmaya başladım.
  Şuan tarama yapıyor.
  Doğru bir başlangıç oldu mu bilmiyorum.
  Adem Bey, eğer bilgi paylaşırsanız sevinirim.

  Teşekkürler

 8. Merhaba,

  Olmadı. Sağ buton yapınca reader çıkmıyor.
  Bunun dışında ne yapabilirim?
  Yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkürler

 9. hocam benim sıkıntım usb bellekle. 64 gb bellek 64 mb gözüküyor. dediğiniz gibi seatools ile boot ettim ancak sadece bilgisayrın kendi hdd sini görüyor. USB bellek takılı olduğu halde görmüyor. ne yapabilirim??

 10. Atilla beyin önerdiği “chkdsk” yönetimi denedim. 1 klasör ve alt klasörleri hariç tüm verilerimi kurtardım. kurtaramadığım klasör “found.000” olarak değişti. bu klasöre ve alt klasörlere evimde kullandığım TV’den erişebiliyorum. ancak, bilgisayarda klasöre erişilemez hatası veriyor. şimdi bunun için çözüm arıyorum. hızlı sonuç alabilmek adına çözüm önerisi olan var mı?

 11. “found.000” klasörünü herhangi bir hdd içerisine kopyaladığınızda içeriğini görebiliyorsunuz. sanırım erişemediğim klasörün yaklaşık %80’ini bu şekilde geri alabildim. hiç yoktan iyidir. “chkdsk” yaptığımda daha eskiden sildiğim bazı dosyaları tekrar gördüm. daha farklı şeyler deneyip tamamen verilere ulaşmak mümkün mü bilemedim. deneyelim bakalım…

 12. Atilla beyin yöntemini denedim; 16gb lık flash belleğimi hiç veri kaybı olmadan 10dk da geri getirdim. Atilla bey çok teşekkür ederim.

 13. iyi günler benimde 8gb kart ta 30 mb görüyor hangi programı denediysem kapasite hep 30 mb hiç değişmiyor bir türlü düzeltemedim

 14. Sizin yöntem olmadı bulunan dosya yok. Atilla beyin dediklerini yapıyorum ancak The disk does not have enough space to replace bad clusters detected in file …. diye bir hata alıyor her seferinde bir kaç kere denedim kapat-aç yaptım olmadı ne yapabilirim başka bilmiyorum.

 15. Hocam Allah razı olsun yılların fotoğraf arşivini kurtardım. CheckDrive programını kesinlikle tavsiye ediyorum. Programın ücretsiz versiyonu ile sorun çözüldü.

 16. Arkadaşlar atilla beyin önerdiği yolu uyguladığımda

  yani; disk kapasitesi normal görünen ve disk yönetiminde raw yazan flash diske Z adını verip cmd komut ekranında
  chkdsk z:/r komutunu yazdığımda şu hatayı veriyor,

  Dosya sistemi türü NTFS.
  İlk NTFS önyükleme kesimi okunamıyor veya bozuk.
  Yerine ikinci NTFS önyükleme kesimi okunuyor.
  Birim sürümü ve durumu belirlenemiyor.
  CHKDSK iptal edildi.

  ” DiskInternals Partition Recovery ” programını denediğimde ise flash diskte bulduğu tüm dökümanları kendi türlerine göre birer klasörde topluyor.

  Yani işimle alakalı yüzlerce dosyam vardı. ama bu programla hepsi birbirine giriyor ve dökümanların isimleri de gidiyor. Sadece rakamlarla sıralanıyor.

  (tüm .pdf ler bir klasörde, tüm excel ler bir klasörde …gibi)

  Flash disk’e hala format atmadım.
  Sandisk 32GB

  Dosyalarımı eski halinde kurtarabileceğimiz bir yol varmı..?

 17. SeaTools ile ilgili tavsiyeleri uyguladıktan sonra disk partisyonları düzeldi ve kullanılabilir hale geldi. Disk sürücü harfini değiştirmek RAW haline gelmiş bir disk için çözüm değil. Ancak diske zararı yok, isteyenler deneyebilirler. Partition recovery yada file recovery programları daha çok başına iş gelmiş yani silinmiş partitionlar için geçerli. Benim gibi yedekleme yaparken kaza ile USB bağlantınız koptuysa böyle bişey başınıza gelebilir.

 18. Raw olan 3TB disk için DiskInternals Partition Recovery 4.2 yi denedim 6-8 saat sonunda işlem tamamlandı fakat tüm dosya ve klasörleri veremedi.R-Studio ile hiçbir tarama olmadan bütün dosyaları gördüm ve farklı bir diske recovery yaptım,tavsiye ederim.

 19. su an itibarı ile taratmaya basladım diskimi bir dekilde raw donustu ve diskin ismini ve boyutunu gorebildim daha once sadece f olarak goruluyordu içinde çok önemli dosyalarım vardı benim için gerekli 4 yıllık musteri arsivim

  not işlemden sonra tekrar yazarım

 20. SD kartımı malesef takmıış olduğum eski model bir telefondan çıkardıktan sonra RAW formatına dönüştü. Yaklaşık 30 farklı program ve 14 farklı işletim sistemi denedim hiçbirinden olumlu sonuç alamadım. Belki küçük bir ihtimalle bu sorunun çözümünü bilen bir arkadaş vardır. Lütfen varsa bir çözüm yolu paylaşın.

  Denediğim İşletim Sistemleri:
  1. Windows 7
  2. Ubuntu Server 16.04
  3. Ubuntu Desktop 14.05
  4. Kali Linux
  5. Pardus
  6. Backbox
  7. Arch Linux
  8. Black Arch Linux
  9. Linux Mint
  10. Debian
  11. Pisi Linux
  12. Wifislax
  13. Anonymaus OS
  14. Linux Tiger

  • bana göre en iyi şekilde kurtarma şekli, sd kartı biçimlendirmek ve kurtarma programları ile silinen resimleri geri getirmek olacaktır.

  • işte sorunda orda zaten kardeş disk biçimlendirilmiyor.. Ki biçimlendirilse zaten dosyaları her halukarda kurtarırız yani..

 21. RAW olmuş HDD
  Biçimlendirme seçeneğinde Varsayılan ayara dön demeniz yeterli
  Bende oldu
  Çok basit üstelik

 22. 3to harici disk RAW olmustu DiskInternals ile 9 saat taradi hemde iki kere yaptim
  dosylar cikti ama diski duzelmiyor..

  Atilla arkadasin dedigi gibi yaptim Allah razi olsun
  Disk simdi duzgun çalisiyor..kessin cozum..

 23. Dediğiniz gibi raw dan dönüstürme işlemini yaptım dosyalarım göründü fakat geri getirme işlemi için program ücretli versiyon istiyordu programdan çıktığımda pc sd kartı görmedi şuan sd kartı hiçbisekilde göremiyorum lütfen yardımcı olun

 24. Adem bey dediginizi yaptim disklnternal programi ile raw ı ntfs formatına cevirip dosyaları görebildim fakat recovery yapamadim ücretli versiyon istedi sonra programdan çıktım şuan sd kartı hiç göremiyor pc ne yapmalıyım lütfen yardım edin

 25. Arkadaşlar aynı durum benimde başıma geldi. 4 Tb. hardiskim raw oldu. MiniTool Partition Wizard 10 adlı program bilgisayarımda yüklü. Bu programa girdim. İlk açılışta disklerin olduğu liste geliyor. Orada raw olmuş diski buluyoruz. Benim G sürücüsüydü. Üzerine sağ tıklayıp check file sistem buttonuna tıklıyoruz.
  Çıkan menüde Check& fix detected errors buttonunu seçiyoruz ve start diyoruz. Kısa bir işlemden sonra bitiyor.
  Eğer bilgisayarım kısmında sürücü harfi görünüpte giremiyorsanız tıklayıp deneyin girdiğini göreceksiniz. Hardiski saat ikonunun oradan devre dışı bırakıp söküp takın. Benim bu şekilde düzeldi ve NTFS dosya sistemine döndü. Raw ile ilgili daha öncede farklı harddisklerde başıma gelmişti. Farklı yöntemlerle düzeltmiştim.
  En etkili yöntem Check file sistemdir. Raw olmuş harddiskler genellikle söküp takmayla alakalıdır ve bozuk değildirler.Sadece dosya sistemi bilgisayara farklı göründüğü için bilgisayar görmez.Harddiski görsede boyutu 0 görür.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın