Sponsorlu Bağlantılar

Harddisk ( Disk ) Bileşenleri Nelerdir?

7.497 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarımızın temel donanımlarından olan Harddisk bileşenin Bileşenlerini oluşturan parçalar nelerdir bunlara bir göz atalım ;

1-Disk Plakaları ( Platters ) ;

Manyetik ortamlar bulunan dairesel biçimde oluşan metal veya seramik katkılı cam malzemelerden oluşmuş disklerdir. Bu Disklerin her iki tarafı da kullanılır. Her disklerde head adı verilen ili kafa bulunur.

İz ve Sektör denilen veri bileşenleri plakalar üzerinde bulunur.

2-Okuma / Yazma Kafası ;

Disklerin üzerinde değmeden gezen ve istenilen adrese verileri yazan  istenilen yerden verileri okuyan kafadır ( Head ) . Bu okuma yazma kafaları bir birinden ayrı yapıya sahiptirler. Eskiden bu kafalar C şeklinde demir yapıya sahipler.

Okuma yazma işleminde Okuma işleminde manyetik işareti elektrik işaretine ,yazma işleminde ise elektrik işaretini manyetik işarete çevirerek okuma yazma yaparlardı. Günümüzde yazma işlemi için aynı yapı kullanılır.

3- Silindir ( Cylinder )

Birden Fazla disk tabakası için düşeyde aynı hiza içinde bulunan tüm izleri içine alan silindir şeklindeki tanımlamadır. okuma ve yazma kafası ( Head) hep birlikte hareket eder.

4- Sektör ;

256-512 Byte gibi büyüklükte olup ardışık veri depolama kümeleridir.

5-İz ( Track ) ;

Verilerin kaydedilmesi amacı ile iç içi de halkalar şeklinde disk üzerinde oluşturulmuş veri kayıt  bölümleridir. Merkeze aynı uzaklıkta iç içe halkalar oluşur.

6-Kümeler (Cluster);

Disk üzerinde varsayılan bir büyüklüktür. işletim sisteminin disk yönetimi ile alakalıdır. Dosya ve dizilerin yerleştiği en küçük disk alanına denir.

yukarıda sayılan harddisk oluşturan bileşenlerdir. bu özellikler sayesinde veri işleme, veri saklama işlemi gerçekleşmektedir. sabitdisk oluşturan bileşenler veya hdd bileşenleri olarak da aranan bu konuda sizlerden gelecek sorular için soru cevap bölümünü kullanabilirsiniz. 

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Harddisk ( Disk ) Bileşenleri Nelerdir? (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın