Sponsorlu Bağlantılar

Hafıza Kartı Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

5.217 views
Sponsorlu Bağlantılar

Akıllı Telefonlarınız’da veya Normal cep telefonlarınız’da bir hafızası vardır , Bu hafızalar eski telefonlara veya Fotoğraf Makinelerine göre dahili bellekleri günümüzde daha da yüksektik. 16 Gb , 32 Gb , 64 GB gibi hafızalara sahiptir.

Elektronik Cihazlarınızda , telefonlarınız’da , Fotoğraf Makinelerinde bu dahili belleği genişletmek için ek seçenekler olarak Hafıza Kartları takviye olmuştur. Bu Hafıza Kartlarına uygulamalar yükleyerek veya resimlerinizi müziklerinizi atarak , telefonların dahili belleğini biraz da olsa rahatlamış olursunuz. Bazende düşük bellekli telefonlarınız var ise buna destek olması için Harici olarak Hafıza Bellek Kartı satın alabilirsiniz.

Bu konumuzda Hafıza Bellek Kartlarının çeşitlerini ve özelliklerini anlatmaya çalışacağım çoğu zaman duymuşunuzdur. Sd Kart , MiniSd , Micro Sd kart bunlar neyin nesi hemen konumuza geçelim.

Hafıza Bellek Kart Çeşitleri ;

Eski’den Fotoğraf makineleri film şeklinde kayıt edersi daha sonra bir Fotoğrafçıya götürür bunu çıkattırdık 24’luk , 36’lık gibi belli hatırlayanlar olurdu şimdi telefon ve fotoğraf makineleri kayıt ederek istediğiniz yerden yazıcıdan çıkarta bilir veya arşiv olarak saklayabilirsiniz. Bu kartlardan ilk olarak ;

Cf Compact flash card ;

Compact Flash Card

Bu kart Çeşiti Genelde , Fotoğraf Makineleri , Bilgisayar ve PDA ( Personel Dijital Ajanda ) cihazlarında kullanılmaktadır.

Bu kart türünü hafızası 4 ile 16 GB arasında değişmektedir.

2 Gb Hafıza kadar Fat16 formatını , 2 Gb’den büyük kartlar ise Fat32 formatını kullanmaktadırlar.

Okuma Hızı ; 4 ile 40 Mbs

Yazma Hızı ; 2 ile 40 Mbs arasında değişmektedir.

SM Smart Media Card ;

smart media card

Toshiba tarafından geliştirilmiş olan bu ürün kapasite olarak 2 Mb ile 256 Mb arasında değişmektedir. Maximum aktarım hızı olarak 2 Mbs bu denli düşük olması nedeni ile pek kullanılmamaktadır.

MMC MultiMedia Card ;

meltimediacard

Simens yan kuruluşu olan Sandisk tarafından geliştirilmiştir. 1997 yıllara dayanan MMC Multimedia Kartlar teknik özellik olarak 2 Mb ile 4 GB arasından kapasitelere sahiptirler.

Bu kartlar yedi pin ile flash bellek türüdür. 24x32x1.4 mm ebatlarına sahiptir. Kartın kullanım alanı Bilgisayarlar , Mp3 Çalar , Fotoğraf Makinesi , cep telefonlarıdır.

MultiMedia Card’ların okuma hızı , 10 Mb/s ve yazma hızı olarak’da 7 Mb/s dir.

Memory Stick Card ;

memory stick pro

1998 yılında Sony tarafından geliştirmiştir. Memory Stick Card çıkartılabilir bir Flash Bellektir. Bir çok çeşitleri ile piyasaya sunulmuştur . Memory Stick Pro , Memory Stick Duo , Memory Stick Pro Duo , Memory Stick Micro gibi çeşitleri bulunmaktadır.

8 ile 32 Gb kadar kapasitelerde çeşitleri bulunmaktadır.

SD Secury Digital ;

sd kart

2001 yılında MMC kartların gelişimi ortaya çıkmışlardır. Günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. “Güvenli Sayısal Hafıza Kartı” olarak’da bilinen bu kart türünde okuma hızı , yazma hızı , transfer hızı olarak 4 ile 40 Mb/s arasında okuma hızına sahiptir. Yazma hızı olarak 2 ile 40 Mb/s olarak belirtilmiştir.

Wifi SD Card ;

wifi sd card

Bu kartların asıl amaçları çekilmiş resim , fotoğraf ve dosyaları Wifi yani kablosuz ağ bağlantısı ile transfer etmektir. Yüksek performans , Kablosuz ağ desteklemektedir.

Yazma Hızı : 11 Mb/s civarındadır. Okuma hızı 22 Mb/s kadar çıkmaktadır. 16 Gb , 32 GB kapasiteleri 99 $ kadar bulunmaktadır.

xD-Picture Card ;

xD-Picture Card

Flash belleğin eski bir özelliğidir. Olympus ve FujiFilm tarafından geliştirilen bu kart , günümüzde kullanılmamaktadır. Yazma Hızı ; 1 ile 3.75 Mb/s arasında değişmektedir. Okuma Hızı ise 5 ile 6 arasında değişmektedir.

Arama Tags & Etiket ;

Hafıza Kart Çeşitleri Nelerdir , Hafıza Kart Türleri Nelerdir , Fotoğraf Makine Hafıza Kartları , Telefon Hafıza Kartları

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın