Sponsorlu Bağlantılar

Görsel resim özgünlük testi

504 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda resimlerde özgünlük testi nasıl yapılır? Bu makalemizde buna değineceğiz. Daha önceki makalemizde yazılarda özgünlük testi nasıl yapılıyor bunu sizlerle paylaşmıştık peki internet sitenizde, blog sayfanızda kullandığınız görsel fotoğraflar ne kadar özgün?

Yazılar eğer başka bir website de aynen yayınlanırsa kopya içerik sayılmakta ve Google spam olarak algılayabilmektedir.

Bilindiği gibi yayın ve görsel materyallerde görseller telif hakkına tabi olabilir bunun için yasal önünde suçlu olmamak için iyi araştırmalar yapabilirsiniz. Bizimde bu konuda sizlere şifahen bilgi vermektir. Bu nedenle görsel materyaller hakkında daha ayrıntılı bilgiler araştırabilirsiniz.

Bizde bu yazımızda görsel özgünlük testi konusunda bu işlem için kullanılabilir birkaç ön bilgi vereceğiz.

GÖRSEL ÖZGÜNLÜK TESTİ NASIL YAPILIR?

Sitenizde kullandığınız görsel resimlerin orijinal olmasını istiyorsanız ve buna dikkat edecekseniz. Kullanacağınız resimlere özgünlük testine tabi tutabilirsiniz.

Bunun için kullanabileceğimiz bir site mevcut “https://www.tineye.com/ adresi üzerinden teste girecek görseli buradan sürükle bırak veya upload ederek yüklediğiniz de görsel hakkında size bilgileri verecektir.

Yukarıda instagramın eski logosu ve yeni logosu ortasına yerleştirdiğim mavi onay işareti sonrasında görselin yapısını değiştirmeme rağmen 144 adet kullanılan ana değiştirilmemiş resmin bile nerede kullanıldığını bulabiliyorsunuz.

Burada bulduğu sonuçlarda hangi sitelerin kullandığı, kaç kişinin kullandığı ve bir o kadarda resimlerde oynana yaptığınızda bile hassas içerik taraması yapmasıyla sonuçları göstermesidir.

GOOGLE GÖRSELLERDE ARAMA

Diğer bir özgünlük testi ise Google Arama motorundan faydalanmak olacaktır. Google Görseller kısmından arama yapabilirsiniz.

Arama yapacağınız görsel resmi sürükle bırak yöntemi ile Google Görsellerde ara menüsü üzerine çekerek bıraktığınız da size kullanılan tüm siteleri gösterecektir. Böylece aramalar da bu resim hangi sitelerde kullanılmış sonuçlara ulaşacaksınız.

Bu makalemizde özgünlük testi konumuzda resimlerde özgünlük testi yapma konumuzda bilgi vermeye çalıştık. Bununla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından tarafımıza sorularınızı sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın