Sponsorlu Bağlantılar

Fotoğraf formatı nasıl değişir?

1.499 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda fotoğraf formatı olan jpeg, png, bmp, gif, tıff türü uzantıları nasıl değiştirebiliriz sizlere en basit örneklerle anlatmaya çalışacağız.

Bazı uzantıları değiştirdiğiniz de çözünürlükleri bozulmaktadır. Bunu göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Resim formatı değiştirmek için kullanılacak olan Windows paint ve ücretli olarak kullanılan photoshop yazılımı fotoğrafların formatını değiştirmek için kullanabiliriz.

PAİNT İLE RESİM FORMATINI DEĞİŞTİRME

Ücretsiz ve Windows işletim sistemi üzerinde gelen paint yazılımla en hızlı şekilde resim dosyalarının formatını değiştirebilirsiniz.

 

Resim formatını değiştirmek için paint ile açtığınız fotoğrafları “farklı kaydet” ile jpeg den png ye bmp uzantısına veya tam tersine formatı çevirebilirsiniz. Farklı kaydet altında png resmi, jpeg resmi bmp resmi, gif resmi ve diğer biçimlere değiştirebilirsiniz.

Fakat gif resimleri diğer formatlara çevirdiğiniz de resmin özellikleri bozulmaktadır.

PHOTOSHOP İLE RESİM UZANTILARINI DEĞİŞTİRME

Diğer bir kullanacağımız program ile photoshop kullanarak resimlerin dosya uzantılarını değiştirmek olacaktır. Bunda da mantık aynıdır.

Photoshop ile açtığınız resimleri farklı kayıt ( save as.. ) etmek suretiyle seçeceğiniz format ile kayıt edebilirsiniz.

Resmin uzantısını değiştirmek için save as… ile seçtiğiniz dosya uzatısı ile değiştirebilirsiniz. Jpeg, psb, bmp, gif, eps, eps, ıff, tdı, jpg, jpf, pcx, pdf, raw, pxr, png, pbm, sct, tga, tıf gibi uzantılarla değiştirebilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz iki yazılımla resim formatını değiştirme işlemini yerine getirebiliriz. Bununla ilgili olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından sayfamıza soruları gönderebilirsiniz.

Diğer tüm sorularınız için soru sor sayfamızı kullanarak sayfamıza sorularını gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın