Sponsorlu Bağlantılar

Facebook access token oluşturma

1.933 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konu anlatımda Facebook access token nasıl oluşturulur? Konusunda sizlerden gelen sorulara cevaplar vermeye çalışacağız. Konu anlatımına başlamadan önce access token nedir? ne işe yarar? Bununla alakalı olarak bilgileri vermeye çalışacağız.

FACEBOOK ACCESS TOKEN NEDİR?

Facebook sayfasında kullanıcıların bazı bilgileri erişim sağlayabilmesi, değiştirmesi, durum, fotoğraf konularında bazı izinlere sahip olması için gerekli ıd kodu’dur.

Bu kod sayesinde sayfada tüm işleri gerçekleştirilebilir, sayfa kasma, beğeni kasma vb. konularda dahil olmak üzere bunun için kısa ve uzun access token oluşturarak gerekli izinleri vermiş olursunuz.

FACEBOOK ACCESS TOKEN NASIL ALINIR?

Facebook sayfanız da gerekli izinleri almak, sayfanız da değişiklik yaptırabilmek için access token alma işlemini şu sıra ile yapabilirsiniz.

Hangi türde bir facebook Access token alma işlemini gerçekleştirecekseniz bunun detaylı açıklamaların olduğu “https://developers.facebook.com/docs/facebook-login/access-tokens”  adres üzerinden bulabilirsiniz.

  • Kullanıcı erişim (User Access token )
  • Uygulama Erişimi ( App Access token )
  • Sayfa Erişimi ( Page Access token )
  • Müşteri Erişimi ( Client Access token )

Yukarıda dört farklı erişim izni alabilmek için başvuru yapabilirsiniz. Bununla alakalı olarak biz sayfa erişimi için Access token almak için ilk önce ID adresini bilmeniz gerekiyor.

Bunun için ID adresini almak için aşağıdaki adımları takip ediniz.

  • https://developers.facebook.com/ adresi üzerinden kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapacaksınız.

 

Ben iki farkı uygulama için ıd aldım, sizde yeni bir id app key almak için “Add a new App” üzerinden id kodunu alınız.

Bu bizim uygulama erişim için id adresimizdir. Bu id numarası üzerinden facebook sayfa erişim izni alacağımız için bu numara önemlidir.

ID adresini oluşturduktan sonra Access token almak için “Advanced” kısmından Access token kodunu alabilirsiniz.

Yukarıda örnek resimde olduğu gibi sayfanıza erişim izni ve app uygulamalara erişim izni vermek için Facebook Access Token alma bu şekilde gerçekleşmektedir.

Buradan alacağınız token kodu artık sizin kullanacağınız alanda kullanabilirsiniz. Bu konumuzda facebook Access token nasıl alınır? Sorularına cevap vermeye çalıştık. Bu konuda ve diğer konularda sorularınız için sayfamızın yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın