Sponsorlu Bağlantılar

Excelde Hücreleri Birleştirme ( Birleştir ve Ortala )

3.728 views
Sponsorlu Bağlantılar

Microsoft Excel bir özelliği de Hücre Birleştirme veya İngilizce adıyla Merge & Center ( birleştir ve ortala ) işlemidir. Bu işlem ile ne yapılır? ne yapılmaktadır.

Girdiğiniz bir veri bazen büyük olmalıdır veya dikkat çekici ve vurgulayıcı bir durum ile dikkat çekmelidir. Geniş bir hücre alanı içine metin girmeyi düşündünüz ve bu metin birleştirdiğiniz hücre içinde ortalı bir şekilde yazmayı düşünüyorsunuz bunu yapmak için iki yol ile deneyebilirsiniz.

Hücre Birleştirme ve Ortama nasıl yapılır?

Yukarıda adımda merge & center diğer adıyla birleştir ve ortala işlemlerini seçtiğiniz hücrede iken hızlı erişim penceresinde ( ribbon şeridi ) butonu kullanarak hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Burada 4 ( dört ) şekilde birleştirme adımını gerçekleştirebilirsiniz.

Birleştir ve Ortala, Çapraz Birleştir , Hücreleri Birleştir, Hücreleri Çöz işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Diğer bir hücre birleştirme adımı ise çalışma sayfası içinde birleştirme yapacağınız hücreleri fare yardımı ile seçiyoruz ve Ctrl+1 tuşlarına basarak “Hücreleri Birleştir” Penceresi açılacaktır.

Hizala kısmından ok ile gösterilen yerdeki onay kutucuğunu fare ile işaretlediğiniz hücreleri birleştirme işlemini gerçekleştirebilir aynı zamanda yatay ve dikey kısmından içine gireceğiniz verileri, rakam veya metinleri ortalama, sola yasla, sağa yasla, yukarı gibi istediğiniz kısma alabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Excelde Hücreleri Birleştirme ( Birleştir ve Ortala ) (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Hocam Tablo olarak belirlediğim satırlarda ve sütunlarda birleştir özelliğini kullanamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın