Sponsorlu Bağlantılar

Excel’de doğum günü tarihi ile yaş hesaplama

1.514 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda Excel de doğum günü tarihini girerek doğum günden bu taraya yıl, ay ve gün olarak hesaplama formülü hakkında bilgi vereceğiz.

Matematikte veya diğer hesaplama yönteminde gün ay yıl yazılarak gün fazlaysa aydan gün verilir, yıldan ay verilerek hesaplama yapılmaktadır. Bu işlemi Excel üzerinde formül kullanarak yapmak oldukça kolaydır.

Böylece gireceğiniz doğum yılına, ayına, gününe göre kaç yıl yaşamışsınız bunu aşağıda doğum günü hesaplama Excel tablosunda bulabilirsiniz. Bunun için ilk önce mantığını sizlere hatırlatarak nasıl yapıldığından bahsedelim.

YILORAN FORMÜLÜ İLE DOĞUM GÜNÜ HESAPLAMA

Excel doğum yılı hesaplamak için =YILORAN formülü ile işe başlayacağız. Bu formül nasıl kullanılır kısaca bahsedelim. İngilizce adıyla YEARFRAC formülüdür. Bu formül ile kişilerin yaşı hesaplanmaktadır.

=YILORAN(BAŞLANGIÇ_TARİHİ;BİTİŞ_TARİHİ;TEMEL)

Bu formülde başlangıç tarihi olarak bitiş tarihinden küçük olmalıdır. Yani doğum tarihini gün, ay ve yıl olarak başlangıç tarihi olarak yazınız, bitişi tarihi olarak da hangi günden hesaplamak istiyorsanız onu yazmanız gerekecektir mesela bugün olarak yazılabilir.

Temel olarak geçen kavramda yukarıda gördüğünüz Temel olarak yazacağınız yere 0,1,2,3,4 olarak hesaplamak istediğiniz artık yılları da hesaplamak suretiyle yazabilirsiniz.

Bu hesap biraz kaba hesap olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir de tam gün ay yıl hesabını gerçekleştirmek gerekirse ETARİHLİ formülü işinizi görecektir.

ETARİHLİ FORMÜLÜ İLE YAŞ HESAPLAMA

İngilizce adıyla DATEDİF formülüdür. Bu formülünün kullanımı hakkına ve yaş hesaplama ile ilgili olarak kısaca bahsedelim.

=ETARİHLİ(BAŞLANGIÇ_TARİHİ;BİTİŞ_TARİHİ;”Y”)

Yine de burada formülden sonra başlangıç tarihi olarak doğum tarihini yazıyoruz, bitiş tarihi olarak bugün zamanki tarihi yazıyoruz burada “y” yazdığımız yere bazı değerleri yazabiliriz. Bu değerler şu şekildedir.

Y”; dönem içinde tam yıl sayısı

M”; Ay tam ay sayısı

D”; Gün sayısı

MD”; başlangıç ile bitiş tarihi arasında gün sayıdır. Burada tarihlerde aylar ve yıllar dikkate alınmazlar.

YM”; iki tarih arasında ay sayısıdır. Gün ve yıllar dikkate alınmaz.

YD”; İki tarih arasında yıllar dikkate alınmamaktadır.

Bu şekilde iki tarih arasında kaç yıl, ay, gün geçtiğini hesaplayabilirsiniz. Ben bunlarla uğraşamam diyorsanız hazır Excel tablosu indirerek hesaplamaları kolay yoldan yapabilirsiniz.

DOĞUM TARİHİ HESAPLAMA EXCEL İNDİR

Yukarıda konumuzda doğum tarihini gün ay yıl hesaplama Excel de nasıl yapılır bununla ilgili olarak kullanılan formülleri ve kazır tablo indirerek kullanmayı sizler için vermeye çalıştık.

TAVSİYE VİDEO;

Konuyla alakalı sorular için sayfamızdan sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesini kullanarak sorularınızı bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2021-2022-2023-2024

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın