Excel

Excel de Otomatik Noktalı Virgül { ; } veya Üst üste Nokta { : } Kullanma

Excel de Otomatik Noktalı Virgül { ; } veya Üst üste Nokta { : } Kullanma

Merhabalar, bu yazımızda Excel de karakterler sonrasında üst üste nokta ( : ) veya noktalı virgül ( ; ) işaretini otomatik olarak kullanma özelliğinden bahsedeceğiz.

Bir isim ve soyisim kullanırken veya başka bir açıklama yapacağımızda kullanılan karakterlerin sonuna seçtiğimiz hücrelere otomatik noktalı virgül veya üst üste nokta işaretini kullanmak isteyebilir.

Buna örnek Adem ÖCÜT; veya Adem ÖCÜT: gibi sonrasında bir açıklama yapma gereksinimi duyabiliriz.

Şimdi bu işlemin nasıl yapılacağına dair yazımızda bilgi vermeye başlayacağız. Bunu sizlere bir örnek resim ile anlatmaya çalışacağız.

EXCEL DE NOKTALI VİRGÜL KULLANMA;

Yukarıda örnekte olduğu gibi ad ve soyad sonrası herhangi bir karakter kullanmak isterseniz Hücre biçimlendirme üzerinden bunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Biz bunu daha iyi anlamanız adına da videolu anlatacağız.

CTRL + 1 tuşlarına basınız Hücre biçimlendirme paneline giriyoruz > İsteğe uyarlanmış > Tür ( Genel ) bunu siliyoruz > @* “:” olarak çift tırnak “ arasına hangi karakter gelmesini istiyorsanız bunu yazıyoruz ve tamam diyoruz.

Böylece seçili hücrelerde girdiğiniz karakter sonrasında neyin görülmesini hangi karakterin olmasını istiyorsanız bunu yazınız.

VİDEO ANLATIM;

Daha iyi anlamanız adına video ile de nasıl yapılır, nasıl yapılmış tarzında izleyebilir ve KANALIMIZA ABONE olabilirsiniz.

Bu konumuzda Microsoft Office Excel de seçili hücrelerde karakter sonrasına istenilen karakteri girmek konusunda bilgi verdik. Konumuzla ilgili sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinde bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2023-2024-2025-2026-2027

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL