İpUçları

Emeklilik Başvuru E Devlet Nasıl Yapılır

Emeklilik Başvuru E Devlet Nasıl Yapılır

Çıktı çıktı derken sonunda yasalaşmayı bekleyen EYT ( Emeklilikte Yaşa Takılanlar ) kanunlaşması sonrasında Emekliliği hak edenler e devlet kapısı üzerinden emeklilik formu doldurarak başvurabilecekler.

Bu kapsama giren vatandaşlar gelir, aylık ve ödenek talep belgelerini de e devlet üzerinden gerçekleştirmesi mümkün olacaktır.

E devlet üzerinden pirim günü sayılarınız ve çalışma yılını giriş yaparak öğrenmeleri mümkündür. İş yükü nedeniyle e devlet de giriş yoğunluğu nedeniyle giriş sorunları da yaşanmaktadır. Sizde EYT kapsamındaysanız bir EYT iseniz emeklilik başvurusunu nasıl nereden yapılır bunu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

 

# e-devlet sistemine giriş yapınız.

# Giriş sonrasında gelir, aylık ödenek talep belgesinin verilmesi belgesini açınız.

# Daha sonra sayfada çıkan “Yeni Başvuru” sekmesini açınız.

# Tahsis talep türü olarak “Yaşlılık Aylığı” seçin.

Bu sekmede SSK kapsamında aylık talep edecek kişiler SSK için 4A, Bağkur kapsamına girecekler ise 4B seçeneğini işaretlemesi gerekmektedir.

Bu seçim sonrasında başvur butonu tıklayın.

# Sonrasında maaş ödemesinin yapılacağı banka seçtikten sonra maaş alınacak bankaya ait şube seçilecektir.

# Diğer iletişim bilgilerini doldurun

# Aylık alıyor mu? Soruna “Evet” veya “Hayır” olarak yanıtlayın.

# Son aşama olarak “ileri” butonu ile “Başvur” butonuna basılarak bilgileri SGK göndermiş olacaksınız.

Bu şekilde Emekli başvurusu E Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Böylece SGK kurumuna gitmeden internetten kolaylıkla başvuru yapabilirsiniz.

Bununla ilgili olarak SGK Kurumu ayrıca bir video paylaşarak nasıl emekli olunur nasıl başvuru yapılır konusunda bir video yayınladı.

Bu konumuzda EYT’den dolayı veya normal tüm şartları tamamlamış diğer emekli olmayı hak eden vatandaşlar için emekli olma konusunda bilgi verdik. Konumuzla ilgili sorular için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Küfür, hakaret, onur kırıcı cümleler veya imalar, dini inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmaz.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL