Sponsorlu Bağlantılar

Ekran Teknolojisi AMOLED vs IPS LCD hangisi iyi

70 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda AMOLED ve IPS LCD ekran tercihi arasında kalan kullanıcılarımız için bilgi vermeye çalışacağız.

Yeni bir telefon veya tablet alacaklar çok tercihler arasında kalabilmektedir. Bu tercihler arasında özellikleri kıyaslanırsa ekran teknolojisinde iki farklı ekran teknolojisini göreceksiniz.

AMOLED ve IPS LCD ekran teknolojisinin hangisi iyi, hangi ekranı teknolojisi tavsiye edilir bunu merak eden kullanıcılar için yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Akıllı telefon veya tablet gibi cihazlar dokunmatik ekran arayüzünü kullanmaktadır. Bu nedenle bu görüntü teknoloji bir tercih meselesi haline gelmektedir. Ekran üreticileri daha iyi görüntüsüne sahip ekranlar sunmaya çalışmaktadır. Bu da her yeni yıl kendini geliştirmekte farklı özellikler sunmaktadır.

Akıllı telefon veya Tabletlerde sunulan AMOLED, SÜPER AMOLED ve IPS LCD teknolojisini dikkat etmişsinizdir. Şimdi bu yazımızda bunlar arasında farklılıkları sunarak bilgi vereceğiz.

IPS LCD ve AMOLED ARASINDA FARKLIKLAR

LCD ekranın biraz daha gelişmişi olan IPS LCD ekranlar iki cam plaka içinde bulunan sıvı kristal moleküller kullanılan üretilen bir teknolojidir. Bu kristaller iki elektronik katman arasında bir elektrik manyetiğini kullanmaktadır. BU manyetikler farklı hizalamalar kullanırken IPS LED de aynı düzlem üzerine hizalanmaktadır.

AMOLED ekran tamamen bunun dışında organik bir yapıya sahiptir. Elektrik dalgası bu organik bileşenlerden geçerek ışık üretmektedir.

Polorize ışık üreterek çalışan IPS LED, arka planda ışığa ihtiyaç duymaktadır. Böylece daha beyaz bir ışık vermektedir. Netlik yönünden daha iyidir. Fakat AMOLED ekrana göre yaklaşık %4 ~ %5 gibi bir tüketim fazlalığı vardır.

AMOLED ekran IPS LCD göre arka planda bir ışığa ihtiyaç duymadığı için iyi siyahlık sağlamaktadır. Organik bileşenler elektrik temasında ışık oluşturur ve vermiş olduğu siyahlık nedeniyle transistörü devre dışı bırakarak güç tüketimi sağlamaz.

AMOLED ekran yüksek kontrast veren siyahlık ürettiği için görüntü parlak ve canlılık vermektedir. Ama eksi noktası bazen doymuş görüntü vermektedir.

Bu nedenle AMOLED ekran IPS LCD ekrana göre daha az ışık vermektedir. Buda insanın gözüne az ışık vermektedir. IPS LCD renk üretimi harikadır. Doğallık katmaktadır.

Samsung cihazların çoğunda AMOLED ekran kullanılmaktadır. AMOLED ekranın üretim maliyetleri pahalıdır. IPS LCD ekran AMOLED ekrana göre daha az maliyetlidir. IPS LCD ekranlar APPLE ve HTC gibi üretici firmalar tercih etmektedir.

Organik bir yapıya sahip olan AMOLED ekranlar uzun süre kullanım sonrasında renklerde solmalar oluşabilmektedir. Böylece ana renklerde oluşabilecek solmalardan dolayı görüntü kalitesi düşecektir. IPS LCD ekranlar AMOLED ekrana göre daha uzun süreli olmaktadır.

TAVSİYE VİDEO;

Konumuzu özetlersek AMOLED ekranlar video izleme ve okuma deneyimi sunarken, IPS LCD ekran ise genel olarak uzun ömürlü olmaktadır. Bu nedenle kullanıcılara farklı kabiliyetler sunmaktadır. Tamamen tercih size kalmaktadır.

Bu konumuzda AMOLED mi IPS LCD ekran mı konusunda sorulara cevap vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz. KOD: 2022-2023-2024-2025-2026

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın