Sponsorlu Bağlantılar

Ekran Kartı Fanı Nasıl Temizlenir

225 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda ekran kartı fan temizliği nasıl yapılır, nasıl temizlenir konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Bilgisayarın görüntüsü vermesini sağlayan, Ana kart üzerinde yer alan bu grafik kartlarında bilgiler işlemci tarafından işlendikten sonra ana kart üzerinden ekran kartı aracılığı ile bilgisayar ekranına, monitöre görüntü vermek için kullanılan bir donanım parçasıdır.

Bilgisayarın performansı ile de doğrudan da etkisi olan bileşende kullanılan soğutma fanı sayesinde ekran kartı ısınmalara karşı korumaya alınmaktadır.

Bilgisayarlarda da olduğu gibi ekran kartı fanı temizliği oldukça önemlidir. Bu fanların baş düşmanız tozlardır. Eğer tozların hakkından gelemezseniz bu fanlarda yavaş dönmeler, çalışmalar olacağı için grafik kartı ısınmaya başlayacak buda dolasıyla grafik kartının performansını etkileyecektir.

Bizimde bu konumuzda ekran kartı nasıl temizlenir bununla ilgili sizlere püf noktalar, önemli ipuçları vereceğiz. Sizde bu konularda yenisiyseniz yazılanları uygulamasını yaparak temizliğini yapabilirsiniz.

EKRAN KARTINDA TEMİZLİK

Bilgisayar kasasında soğutmak amaçlı olarak çalışan soğutucu fanlar dışarıdan soğuk havayı çektiğinde tozları da beraberinde getirmektedir. Bunun için benim en çok kullandığım tekniklerden biride bilgisayar kasasında kasa kapaklarında bulunan delikleri ince bayan çorabı kullanarak kasada filtre görevi yaparak tozları tutmak için kullanabilirsiniz.

Böylece kasanın içine tozun birikmesini engelleyecektir. Bu yöntem oldukça işe yarayacaktır. Şimdi asıl konumuz olan soğutucu fan temizliği yapalım.

1 – Bilgisayardan fazla anlamıyorsanız fazla karıştırmadan bilgisayarı tamamen kapatın. Elektrik bağlantılarını kesiniz.

2 – Kasa kapaklarını söktükten sonra ilk yöntem olarak elinize yumurta sürme fırçası veya buna benzer bir ince fırçayla ekran kartının üzerinde bulunan fanların tozunu yavaş yavaş temizleyin. Bu yöntemi ekran kartı üzerinde bulunan fanı temizlerken ana kartın üzerinde bulanan CPU ( İşlemci ) soğutucu fanı da beraberinde temizleyebilirsiniz.

3  – ikinci metot elektrikli süpürge makinasının havayı çekme tarafı değil de havayı üfleyen tarafı ile açık bir havada içine hava üfleyerek toz birikintilerini dışarıya üfleyebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken hava üflerken kablolara fazla yaklaştırmadan üfletiniz çünkü hassas kabloları yerinden çıkarabilirsiniz.

4 – Yukarıda elektrikli süpürge makinasına alternatif saç kurutma makinası da kullanılabilir tabi bunun için soğuk hava modu varsa buraya alarak kullanın çünkü sıcak hava hassas çiplere, kablolara zarar verebilir.

5 – Katı çıkmayan tozlar, kirler için diş fırçası kullanabilir.

6 – Fanın ortasında dönen yere küçük bir damla ile yağ damlatılarak da fanın rahat dönmesini sağlayabilirsiniz.

Yukarıda verdiğimiz küçük ipuçları ile pc ekran fanı temizliği bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kısaca özetlemek gerekirse küçük bir fırça, hava üflemek için kullanılan küçük bir kompresör ile bu işi başarıyla kasa içi temizliğiyle beraber yapabilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Önemli olan hassas kablolara ve çiplere zarar vermeden temizlik yapmak olacaktır. Bazı fanların süresi bitmek üzere olduğunu düşünüyorsanız teknik servis aracılığı ile değiştirebilirsiniz.

Bu konumuzda ekran kartı temizliği, ekran kartı fanı nasıl değişir konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın