Sponsorlu Bağlantılar

Ekran Kartı Belleğini Dos Komutu ile Öğrenme

1.666 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bu konumuzda Bilgisayar Ekran Kartı Belleği kaç Gb , Mb olduğunu programsız dos komutu ile nasıl öğrenebiliriz? bununla ilgili olarak bilgi vereceğim. Daha önceki konularımızda bilgisayarın özelliğini nasıl öğreniriz? bununla ilgili olarak hep program kullanarak hemde programsız olarak bilgi vermiştim.

Bu anlatacağım konu’da farklı bir yol ile ekran kartı belleği bulma şeklinden bahsedeceğim. Bu konu belki biraz ezber gerektirebilir.! çünkü kodlar ile dos penceresine yazacağımız için biraz uzun olabilir.

Win+R tuş kombinasyonu ile çalıştır penceresini açalım , çalıştır penceresine cmd.exe komutunu yazarak dos komut penceresini açıyoruz.

wmic path win32_videocontroller get adapterram”  tırnak işaretlerini kullanmadan dos penceresine yazarak enter tuşuna basalım.

ekran kartı botunu öğrenme

 

yukarıda örnek resimden yola çıkarak grafik kartı boyutunu bulduk. AdapterRam kısmında yazan rakamlar byte şeklinde çıkacaktır. Ufak Bir matematik hesabı ile gigabyte veya megabyte eder bunu hesaplayalım.

1 Megabayt = 1 MB = 1.048.576 Bayt

1302929408 byte / 1048576 = 1,242 MB gelmektedir. 1242 mb karşılığında gelmektedir. bunun sağlamasını dxdiag komutu ile sağlamasını yapabilirsiniz.

Arama Tags & Etiket ;

ekran kartı boyutu , ekran kartı bellek boyutu , grafik kartı boyutu , grafik kartı bellek boyutu , ekran kartı boyutu nasıl öğrenilir , Ekran Kartı Ram Belleği , ekran kartı boyutunu bulma

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın