Sponsorlu Bağlantılar

DPI ve PPI nedir?

33 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda dpi ve ppi terimleri nedir, ne işe yarar bu konuda sizlere yazımızda bilgi vermeye çalışacağız.

Eğer sizde grafikle uğraşıyorsanız yeni dosyalar açarken veya kayıt ederken bu iki terim karşınıza çıkacaktır. Bizde hemen aşağıda konumuzda bu iki terim ne işe yarar, ne demek aşağıda vermeye çalışacağız.

DPI NEDİR?

Dots per Inch teriminin ilk harflerinden oluşan DDP de inç başına düşen nokta sayısına denilmektedir. Yazıcılarda nokta vurgulu yazılılarda inç başına vurulan nokta ne kadar fazla olursa yazı kalitesi o kadar iyi olacaktır.

Yukarıda örnek resimde de olduğu inç başına dpi ne kadar fazla olursa yazının kalitesinin de o kadar iyi olacağını belirtelim.

PPI NEDİR?

Yukarıda konumuzda dpi nedir konusunda bilgi verdik şimdi ise ppi nedir bununla alakalı olarak hemen açıklamamıza başlayalım.

Dijital baskılar piksel ile oluşmaktadır hal böyle olunca inç başına düşen piksel sayısına ppi denilmektedir.

Pixesl per inch olarak geçen ve ilk harflerinin kısaltılmasıyla isimlendirilmektedir. Bu birim genel olarak tarayıcı, monitörlerde kullanılmaktadır.

Bunu hesaplamak gerekirse bir inç = 2.54 cm olarak geçmektedir. 600 ppi bir ölçü biriminde 2.54 cm alana 600 piksel düşmektedir.

Yukarıda 1 inç yani 2.54 cm de piksel sayısının fazla olmasıyla görüntü kalitesinin yüksek olmasını gösteren bir örnek resim sunulmuştur.

Böylece bu yazımızda dpi ve ppi arasında fark nedir ne işe yarar bunu sizlere örnek resimlerle anlatmaya çalıştık.

Bu konuda sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlardan bize sorularınızı sorabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın