Sponsorlu Bağlantılar

Donanımlarda “Güvenli Kaldır” Nedir?

235 views
Sponsorlu Bağlantılar

Bilgisayarınıza harici olarak usb bağlantısı ile bağladığınız flash bellek , harci harddisk , hafıza kartı gibi depolama ürünleri veya çevre donanımlarını bağladığınızda ve bu donanımları bilgisayardan tekrar çıkarta gereği duyduğunuzda “donanımı güvenli kaldır ve medyayı çıkar” tercihini kullanarak bilgisayardan taktığımız dan çıkartmak gerekmektedir.

donanımı güvenle kaldır

Peki bunu niye yapıyoruz ve yapmazsak ne olur? hiç bu soruları düşündüğünüz mü? şimdi bunları değinelim ve bilgilendirmeye çalışalım.

Donanımı Güvenle Kaldır Nedir?

Bilgisayara usb bağlantısı ile bağlanan bir depolama telefon veya media aygıtı veya bir başka çevre birimi çalışabilmesi için ilk önce sürücüsü eksik ise bunu yüklemeye başlar ardından usb den aldığı bir güç , enerji ile çalışmaya başlar usb üzerinden veri transferi alma verme veya yazma okuma işlemlerini gerçekleştirmeye başlar buraya kadar bu media ürünlerini işi bittikten sonra bilgisayardan çıkartmak için bu enerji , gücü kesmek gerekecektir yoksa çalışır bir halde usb belleği bilgisayardan çıkardığımızda sorun yaşanabilir.  yüzden Güvenle Kaldır işlemi ile bilgisayar ile media aygıtı arasında güç kesilir ve bağlantı kesilmesi ile güvenli bir şekilde bilgisayarımızdan sökebiliriz.

Güvenle Kaldır Yapılmazsa Zararı Ne Olur?

yukarıda örnekleme yaptığımızda bilgisayar ile media aygıtı arasında enerji akımını kesmezsek ve direk olarak bilgisayardan çıkardığımızda usb flash bellek , harici disk veya hafıza kartları fiziksel zararlar görebilir , diskler raw formatına dönüşerek bilgi kaybına yol açabilir böylece önemli bilgilerinizi kayıp edebilirsiniz. Disk bozulması nedeni ile bilgisayarınıza her bağladığınızda mavi ekran sorunları yaşanabilir.

Bu nedenle çevre birimlerini bilgisayara bağladıktan sonra aygıtların korunması için mutlaka güvenli kaldır yaparak bilgisayarınızdan öyle çıkartın.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın