Sponsorlu Bağlantılar

Ağ Kartları ve Parametreleri Nelerdir?

1.156 views
Sponsorlu Bağlantılar

Ağ Kartı Nedir?

Bilgisayarları birbirlerine bağlayarak iletişim kurmaya yarayan donanım parçasıdır. Bu gibi kartlarda haberleşme sayısal olarak olarak gerçekleşir. Bu kartların kablolu ve Kablosuz olarak iki çeşitleri mevcuttur. 10/100 Mbps hızında yaygın olarak kullanılmaktadır. kablolu bağlantı yeri RJ45 dişi olarak geçer.

Bu Ağ kartlarının dünya’da evrensel tekil olarak 48 bit genişliğinde bir adresi vardır bunlara Mac Adresi Denir.

ağ kartı - ethernet kartı

 

Ağ Kartları Parametreleri : 

Kablolu ve Kablosuz : Kablosuz ağ kartları kablosuz ağlara bağlanmak için kullanılır. Bu ağ kartlarında mesafe önemlidir. açık ve kapalı alanlarda farklılık gösterir. kapalı alanlarda çekme oranı biraz daha düşer manyetik negatif etkilerinden dolayı biraz daha etkilenirler. 

kablosuz ağ kartları

Kablolu yapılarda 100 mt kadar etki bağlantı değişmez 100 mt den fazla ise her 10 mt  ye bir repader gerektirir. Kablolu 8 iletkenli tel kullanılır.

Bir ethernet ağ yapısında IEEE tarafından belirtilen standartlar mevcut dur. 10 BaseT ( Ethernet), 100 BaseTx ( Fast Ethernet ) ve 1000 Baset (gigabit ethernet) standartlarıdır.

Bu genişlikler Mbps cinsinden bant genişliğini dolasıyla hızını verir. günümüzde 100Mbps hısa sahip 100Basetx Standardı kullanılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın