Sponsorlu Bağlantılar

Disk kopyalama ( Klonlama ) nasıl yapılır?

8.920 views
Sponsorlu Bağlantılar

İnternet cafe işletmecileri , Fabrikalarda veya bu işler ile hobi olarak uğraşanlar için bire bir , disk kopyama nasıl yapılır ? veya diğer adı ile harddisk klonlama nasıl yapılır? bununla ilgili olarak bilgi vermeye çalışacağım.

ilk önce disk kopyalama ne için yapılır ? internet cafe’de 20 adet bilgisayarınız var ve yeni sistem kuruyorsunuz , tek bir bilgisayar işletim sistemini kurup , oyunları ve programları kurarak diğer bilgisayarlara ayrı ayrı bunları kurmak yerine klonlama ile diğer bilgisayara hemen kurarak zaman kaybından ve zahmetten kurtulmuş olursunuz.

Bunun için hdd , harddisk , sabitdisk kopyalama işlemi için kullanacağımız disk kopyala için iki farklı program kullanacağız.

Disk Klonlama Önemli Dikkat edilmesi gereken Kurallar ;

* Klonlanacak hard disk ( sabit disk ) çalışacağı bilgisayarların , donanım özellikleri , anakartları aynı olması gerekir.

 

Acronis True İmaje Programı ;

Acronis ile Disk kopyalama nasıl yapılır? bunu sizlere detaylı olarak video ile anlatmaya çalışacağım. Acronis Clone Disk ile ilgili işlemler bir otomatik olarak veya el ile yapılandırma ile oluşmaktadır.

* Bilgisayarımızda iki harddisk takılı olması gerekiyor.

* Bilgisayarımızı Acronis Boot CD üzerinden başlatıyoruz.

* Acronis Cd üzerinden Açtık dan sonra Acronis clone disk adımını seçiyoruz.

* Automatic & Manuel adımları yapacağınız iki seçenektir. Burada Automatic ( otomatik ) adımını seçerseniz , Source ( Ana ) disk seçimini ve Target ( hedef ) disket seçimini kendisi yapacaktır. Manuel seçimde kaynak ve hedef disk seçimini siz belirleyeceksiniz.

* Automatic adımını seçiyorum ben video anlatımında , seçtikten sonra Source ( Kopyalanacak Disk ) yani Ana kaynak disk anlamındadır. Atımı Next olarak devam ediyoruz ve Target ( hedef ) nereye kopyalanacak disk gelmektedir bunu da otomatik geliyor ve tekrar next diyerek OK  ve arkasından Preeced ile klonlama yani sabit diskin bire bir kopyasını çekiyoruz.

Acronis Sabit Disk Kopyalama Video Anlatım ;

Norton Ghost ile Disk Nasıl Kopyalanır?

Diğer bir disk klonlama programı Norton Ghost , Bu programı internet üzerinden Hirens Boot üzeriden kullanabilirsiniz. Bu programı “http://www.hirensbootcd.org/” adresi üzerinden indirmeniz mümkündür. Bu program ile nasıl disk kopyalaması yapılır bunu video anlatım ile izleyelim.

* Norton Ghost Programını Usb Bellek veya Cd üzerinden Bilgisayarımızda Boot ederek başlatıyoruz.

norton ghost disk kopyalama1

 

Local > Disk > To Disk , Adımları ile disk kopyalama işlemine başlayacağım . Burada ilk çıkacak menü Bizim Ana kaynak disketimiz göreceksiniz.

norton ghost disk kopyalama2

 

Select local source drive by clicking on the drive number bu kısımda aktif beyaz yazılı yer bizim bilgisayarımızın ana kaynak sabit diski , diğer 2 local yazan yer pasif saten üzerine gelemezsiniz burada hedef kopyalanacak disktir. OK diyoruz ve diğer adıma geçiyoruz.

norton ghost disk kopyalama3

 

Select local destination drive by clicking on the drive nummer bu adımda hedef sabit disk gelmektedir. An kaynak disk bu bölümde pasif geliyor , eğer birden fazla harddisk takılı ise birini seçiyoruz.

norton ghost disk kopyalama4

 

Hedef disk üzerinde boyut ayarı yapabiliriz , isterseniz disk bölümünde partition (bölüm ) içine atacaksak onu seçiyoruz. Bu bizim hedef diskin içidir kafa karıştırmasın , bu bölümleri kendisi oluşturmaktadır.

Seçtiğimiz disk bölümüne kopyalama işlemini başlatarak disklerimizi çoğalta biliriz . Böylece İnternet cafe veya diğer çok bilgisayar olan okul , İnternet Evleri , Dershane yerlerde teker teker format atmak yerine çoğaltabilirsiniz.

Arama Tags & Etiket ;

usb den disk klonlama , sabit disk nasıl kopyalanır , hard disk nasıl klonlanır , disk klonlama , sabit disk klonlama , harddisk clon , acronis ile klonlama , ghost ile klonlama , ghost programı ile klonlama nasıl yapılır , Acronis ile kopyalama , norton ghost klonlama , norton ghost clone , sabit diski bire bir kopyası nasıl alınır , disk çoğaltma , sabit disk çoğaltma , hard disk çoğaltma

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Disk kopyalama ( Klonlama ) nasıl yapılır? (3 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Merhaba, disk clonlama da, kopyalacağımız diskte bad sektor varsa bu da Yen’i kopyalanacak DİSK’e kopyalanır mı?! Teşekkür ederim

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın