Sponsorlu Bağlantılar

desktop.ini nedir

228 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda desktop.ini ne demek konusunda siz takipçilerimize ve merak eden kullanıcılara bu yazımızda  bilgi vereceğiz.

Çoğu Windows kullanıcıları bu dosyanın virüs olarak algılamaktadır. Fakat bu dosya oldukça yararlı gizli bir Windows sistem dosyası olarak sizlere bahsedeceğiz. Windows Vista, Windows 7, Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemlerinde hemen hemen bütün dosyaların içinde bulunan bu Windows bileşen dosyası Klasör özelliklerinin tutulduğu bir dosyadır.

Bazı bilgisayar kullanıcıları tarafımıza gönderdiği sorularda desktop.ini silme konusunda ne yapmamız gerektiğini tarafımıza iletmektedir. Bu dosya kesinlikle silinmemelidir.

DESKTOP.İNİ NEYE YARAR

Windows işletim sisteminde dosyaları gizliliğini açtığınızda klasörlerin içinde mutlaka desktop.ini dosyası karşınıza çıkacaktır. Bir klasörün nasıl görüntüleneceğini belirtmek amaçlı olarak kullanılmaktadır.

desktop.ini görevi klasörünün klasörler hakkında bilgi depolama ve arka plan özelleştirmelerde o klasörün özelleştirilmesi bilgilerini tutan zararsız dosyadır.

Eğer bu dosya karşınıza sürekli çıkıyorsa bu dosyayı gizleyebilirsiniz. Gizli dosya haline getirerek görünürlüğünü kapatabilirsiniz.

desktop ini silsem ne olur bu klasörü gizlemek yerine silmek isteyebilirsiniz. Bu silmenizde bir mahsur yoktur. Herhangi bir dosya kaybına, zarar vermez. Bazı kullanıcılar desktop ini dosya hatası yaşadığını söylemektedir. Bu sorunun çözümü desktop.ini dosya hatası nasıl çözülür yazımızda okuyabilirsiniz.

Konumuzu özetlersek Windows 10 desktop.ini nedir konusunda bir virüs, kötü yazılım değil, tam tersi klasörlerin özelliklerini nasıl yerleşeceğini, hangi renklerin kullanacağını simgeler ve ayarların nasıl yapılacağını tutan bir dosyadır.

DOSYA İNİ NASIL GİZLENİR

Bu dosya gizlemek istediğiniz de dosyanın üzerine fare ile gelerek Fare sağ tuşu > Açılacak pencerede “özellikler” kısmından > Genel sekmesi içinde > Gizle onay kutusunu işaretleyin ve Tamam butona basınız.

Eğer hala gizlenmediyse bilgisayarın tüm gizli dosyalarını göster penceresi açık kalmıştır o zaman Denetim Masası > Dosya Gezgini Seçenekleri > Görünüm Sekmesi > Gizli dosya, klasör veya sürücüleri gösterme işaretleyiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Bu konumuzda desktop ini ne işe yarar, nedir, görevi nedir, desktop ini virüs müdür? Konusunda sizlerden gelen sorulara cevaplar vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın