Sponsorlu Bağlantılar

cPanel’de GZIP Açma

137 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda Cpanel kullananlar için sıkıştırma özelliği olan GZİP nasıl aktif edilir, nasıl açılır bununla ilgili bilgi vermeye çalışacağız. Konumuza başlamadan önce GZİP nedir, ne işe yarar bununla ilgili ön bilgi verdikten sonra konumuza geçeceğiz.

GZİP NEDİR?

Bir sıkıştırma türü olan bu yazılım GNU yazılımının diğer yazılışıdır. Web sitenizde bulunan dosyaları belli bir seviyeye kadar sıkıştırarak sitenizin daha hızlı ve site tarik yükünüzü dengelemenize yardımcı olmak için geliştirilmiş bir sıkıştırma yazılımıdır.

Bu sıkıştırma işlemi trafiğinizi rahatlatacak ve iş yükünü önlemiş olacaktır. Bu nedenle GZİP kullanılmasını tavsiye etmekteyiz.

GZİP, WordPress için bir eklenti, Cpanel üzerinden aktif edileceği gibi htaccess üzerinden de ekleyeceğiniz kodlarla sıkıştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bizim bu konumuzda Cpanel den Gzip nasıl açılır bunu sizlere resimli anlatım ile açıklamaya çalışacağız.

CPANEL DEN GZİP AKTİF ETME

Yukarıda konumuzda gzip ne işe yarar kısaca bahsettikten sonra şimdi cpanel gzip açma konusunda sizlere resimli anlatım ile nasıl yapılıyor bunu anlatacağız.

Cpanel arayüzüne kullanıcı adımız ve bize verilen yetkilendirme parolamızla giriş yapıyoruz. Cpanele en hızlı giriş yöntemi cpanel.siteadi.com olarak da girebilirsiniz.

  • Panele girdikten sonra Yazılım sekmesinde bulunan Web sitesini optimize edin yazılı alana giriyoruz.

 

  • Tüm içeriği sıkıştır bu ayarı seçiyoruz
  • Ayarları Güncelle

Yukarıda yazılı adımları yerine getirerek Cpanel üzerinden Gzip aktif ederek kullanıma başlıyoruz. Sitemizi rahatlatıyoruz.

Bunun dışında gzip eklentisi kurarak da bu işlemi gerçekleştirebiliriz. Fakat ne kadar çok eklenti kullanırsak sitemiz o kadar zorlanacağı için ben eklenti kullanımı taraftarı değilim. Eğer isterseniz eklenti olarak “https://tr.wordpress.org/plugins/tags/gzip/” adresi üzerinden sıkıştırma eklentilerini inceleyebilirsiniz.

TAVSİYE VİDEO;

Yukarıda konumuzda cpanel üzerinden gzip nasıl açılır konusunda bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla alakalı sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden sorularınız bizimle paylaşabilir diğer tüm konularda yaşadığınız hata, sorunlarınızı bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan bizimle paylaşabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın