Sponsorlu Bağlantılar

Çözünürlük kavramı nedir?

22 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu yazımızda çözünürlük nedir ne işe yarar konusunda Photoshop eğitimlerinde bilgi vermeye çalışacağız.

Grafik çalışmalarında ve Photosop kullanımında karşınıza sıklıkla çözünürlük kavramı çıkmaktadır. Bizde bu Photoshop da konularımız öncesinde bu konu üzerinde durmaya çalışacağız.

ÇÖZÜNÜRLÜK NEDİR?

Birim alana düşe piksel sayısına “çözünürlük” adı verilmektedir. Çözünürlük sayısı yüksek olan görüntülerde birim sayısına düşen pikselin fazla olmasıyla alakalıdır. Birim alanda ne kadar piksek fazla ise resmin çözünürlüğü o kadar fazla olmaktadır.

Kısaca piksel sayısını hesaplamak için dikey ve yatay yer alan pikselin çarpılması ile elde edilmektedir. Genelde en çok kullanılan çözünürlülük 640×480, 800×600 ve 1024×768 oranında kullanılan çözünürlülüklerdir.

Burada kısaca örnek verecek olursak bu verdiğimiz çözünürlülük sayısını hesaplamak için Yatay yüzeyde 800, Dikey yüzeyde 600 olan çözünürlülükte 800*600= 480 000 piksel sayısını elde ederiz.

Bir resmin çözünürlüğü ne kadar fazla olursa kalite daha fazla olacaktır. Ama kapasite alanında daha fazla yer kaplayacağını da unutmayın.

Bu konumuzda Photoshop da çözünürlülük nedir konusunda kısaca ön bilgi vermeye çalıştık. Bu konuyla alakalı olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar kısmından sorularınızı tarafımıza gönderebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın