Sponsorlu Bağlantılar

{ Çözüm } Unmountable boot volume sorunu çözümü

225 views
Sponsorlu Bağlantılar

Merhabalar, bu konumuzda mavi ekran hatasından biri olan Windows 10 unmountable boot volume sorunu çözümü hakkında bilgi vereceğiz.

Takipçilerimiz tarafından veya unmountable boot volume hatası alan kullanıcılar tarafından soru sor sayfamıza gönderilen sorulardan biride budur. Bu problem nedir, neden kaynaklıdır, nasıl çözülür, nasıl düzelir bununla ilgili olarak çözüm yollarınızı vermeye çalışacağız.

Mavi ekran hatası olarak karşınıza unmountable_boot_volume problemi olarak gelerek bilgisayarın açılmasını engellemektedir. Karşınıza şu şekilde uyarı mesajı çıkarak sistemin yeniden açılmasını veya kapatılmasını sağlamaktadır.

Bir sorun algılandı ve bilgisayarın ve bilgisayarın zarar görmesini önlemek için Windows kapatıldı. Bu, durdur hatası ekranını ilk kez görüyorsanız, bilgisayarınızı yeniden başlatın. Bu ekran yeniden karşınıza çıkarsa, aşağıdaki adımları izleyiniz.

Yeni tüm donanım veya yazılımların doğru yüklenmesini sağlayın. Bu yeni bir kurulumsa, gereksinim duyabileceğiniz Windows güncelleştirmelerini donanım veya yazılım üreticisinden isteyiniz.

Sorun devam ederse, yeni yüklenen tüm donanım veya yazılımları devre dışı bırakın veya kaldırın. Önbelleğe alma veya gölgeleme gibi BİOS bellek seçeneklerini devre dışı bırakın. Bileşenleri kaldırmak veya devre dışı bırakmak için güvenli modu kullanmanız gerekirse bilgisayarınızı yeniden başlatınız. F8 tuşuna basarak önce gelişmiş başlatma seçeneklerini sonra Güvenlik Modu seçiniz.

Karşımıza yukarıda gibi bir unmountable boot volume mavi ekran hatası çıkacaktır. Şimdi bununla ilgili yukarıda da olduğu gibi yapılması gerekenler verilmişken bizim net açıklamalı neler yapabiliriz. Bunu inceleyelim.

UNMOUNTABLE BOOT VOLUME WİNDOWS 10

  • Bilgisayarınıza yeni bir donanım mı eklediniz? Bu yeni donanım eklediğinizde düzgün yüklenmeyen sürücüler çakışma yapabileceği veya işletim sistemine uygun olmayan sürücüler yüklendiği için donanım ile işletim sistemi arasında çakışmalar olduğu için karşınıza böyle bir sorun çıkacaktır.

WİNDOWS 10, WİNDOWS 8, WİNDOWS 7, WİNDOWS X ve diğer sürümlerde yapılması gereken şu şekilde olacaktır.

Bilgisayarınızı güvenli mod ile başlatınız. Bilgisayarınızı güvenli mod ile başlattıktan sonra diskinizde bozuk dosyalar var mı bunu kontrol edelim.

  • Bunun için chkdsk /f komutu ile diskimizde bozuk dosyaları tarayacak onarılmasını sağlayalım biraz süreç olarak duruma göre uzun veya kısa sürebilir. Harddisk’de arızalı dosyalar varsa onararak düzeltecektir.
  • Bilgisayarınız diskini birde sfc /scannow komutu kullanarak tarayınız. Buda diskiniz üzerinde hataları çözümlemeye yarayacaktır.
  • Son olarak disklerde SATA, İDE veya SSD disk kullanıyorsanız bunlardan birisi arızalı olma ihtimali vardır. Bununla ilgili olarak HDD Tune ile disk araması yapabilirsiniz. Bağlantı kablolarını kontrol ediniz.

Yukarıda verdiğimiz kesin çözüm değildir fakat unmountable boot volume hatası bilgisayar açılmıyor olarak sıklıkla kullanılan yöntemlerdir.

TAVSİYE VİDEO;

 

BİLGİSAYARCIYA SORU SOR

Bu konumuzda unmountable boot volume ne demek, unmountable boot volume Windows 10 çözümü hakkında bilgi vermeye çalıştık. Konumuzla ilgili olarak sorularınız için sayfamızın hemen altında yorumlar sekmesinden bizimle sorularınızı paylaşabilirsiniz.

Diğer tüm konularda bilgisayarcıya soru sor sayfamızdan bilgisayarda yaşanan problemlerinizi bize iletebilirsiniz. KOD: 2021-2022-2023-2024

Sponsorlu Bağlantılar

Adem ÖCÜT

Merhabalar , Bu Benim Kişisel Blog Sayfam'dır. Diğer Açıklayıcı ve Yasal Hakları İletişim Kısmından Bulabilirsiniz. Adem ÖCÜT ( MCP-MCSA)

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın